لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۱ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۴:۵۱

رد صدور ویزه امریکا به ترجمان های افغان


رد صدور ویزه امریکا به ترجمان های افغان که در کنار عساکر امریکایی در افغانستان کار کرده اند رو به افزایش است.
این ویزه ها از سوی کانگرس ایالات متحده به این افغان ها اختصاص یافته است، اما وزارت خارجه امریکا می گوید که کدام تهدید جدی در برابر زنده گی آنها وجود ندارد.

اما ترجمان های افغان که بسیاری از آنها با نیرو های امریکایی در مناطق نا امن افغانستان ایفای وظیفه کرده اند می گویند که مقام های ایالات متحده خطری را که آنها رو به رو اند، دست کم می گیرند.

وکیلان بخش مهاجرت و ترجمان های افغان می گویند که صدور ویزه برای این افغان ها در حالی رد می شود که نگرانی ها از اقدامات تلافی جویانه طالبان در آستانه خروج سربازان امریکایی از افغانستان وجود دارد.

یک ترجمان افغان به نام محمد که نخواسته نام مکمل اش بنابر دلایل امنیتی افشا شود گفته است:
« ده ها تن از طالبان در قریه ما حضور دارند و همهء آنها می دانند که من با امریکاییان کار نموده ام.
اگر من به ایالات متحده رفته نتوانم، زنده گی ام خاتمه می یابد، یقین کامل دارم که طالبان یک روز مرا به چنگ خواهند آورد.»


محمد که یک فورمه پناهنده گی در ایالات متحده را دریافت کرده است می گوید که وی این فورمه را خانه پری کرده و در آن درج کرده است که تهدید جدی در برابر زنده گی اش وجود دارد.

این ترجمان افغان در فورمه ذکر کرده است که طالبان او را در جریان کار شناسایی کرده و پیامی را در قریه شان پخش کرده اند که وی یک فرد تحت تعقیب است.

یک متقاضی در نخستین مرحله پروسه اخذ ویزه امریکا باید شرح بدهد که ایفای وظیفه با حکومت امریکا او را با تهدیدات جدی رو به رو نموده است.

این را رابرت هلتن یک سخنگوی سفارت امریکا در کابل بیان کرده است.

وی گفته است که عرایض از سوی یک کمیته در سفارت بررسی شده و در مورد فرستادن آن به واشنگتن تصمیم می گیرد.

اما هلتن و دیگر مقام های امریکایی در مورد اینکه چه چیز تهدید جدی شمرده می شود توضیح نداده اند و هم در زمینه موارد مشخص که سبب رد صدور ویزه به متقاضیان می گردد، صحبت نکرده اند.

در عین حال یک ترجمان دیگر که ویزهء امریکا برایش صادر نشده ، سال ها در یک زندان امریکایی در بخش تلاشی مراجعین کار کرده است.

افسران نظامی امریکا در چندین نامه ذکر کرده اند که وظیفه این ترجمان به خاطر تماس وی با خانواده های شورشیان زندانی، زنده گی او را با خطر رو به رو نموده است.

اما وزارت خارجه امریکا گفته است که این نگرانی جدی به حساب نمی آید.

ترجمان های افغان که با نظامیان امریکا در افغانستان کار می کنند، عموماً نقاب می پوشند و برای پنهان کردن هویت خود از نام های مستعار استفاده می کنند.

برنامهء مهاجرت ترجمان های افغان به امریکا چهار سال پیش به اجرا گذاشته شد.

از آن زمان تا حال از مجموع 8750 ویزهء که از سوی کانگرس امریکا اختصاص یافته است 1648 ترجمان افغان این ویزه های خاص مهاجرت را دریافت کرده اند.

در این حال حمایت کننده های این برنامه در کانگرس ایالات متحده نسبت به رد صدور ویزه به ترجمان های افغان خشمگین شده اند.

از تولسی گبارد یک عضو مجلس نماینده گان ایالات متحده زمانی که عکس العمل اش در این مورد پرسیده شد گفت:
« من در ارتباط به این موضوع عمیقاً نگران هستم که تهدیدات موجود از جانب شورشیان در برابر ترجمان ها نادیده گرفته می شوند.»

وی گفته است که روند جاری تایید ویزه برای ترجمانان این تعهد ما را که در کنار آنها خواهیم بود، تحت شعاع قرار می دهد.
XS
SM
MD
LG