لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۹ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۴:۰۳

طالبان بار دیگر در ولسوالی ارزه لوگر به فعالیت آغاز کرده است


پس از مدت زمان اندک از انجام عملیات موسوم به سیمرغ در ولسوالی ازره لوگر، مسوولان این ولسوالی و مردم می گویند، که طالبان مسلح بار دیگر عملیات شان در این ولسوالی را شدت بخشیده اند.

آنان می گویند که طالبان مسلح از مناطق مختلف ازره بالای پوسته های امنیتی حمله می کنند و تلاش دارند تا یکبار دیگر این ولسوالی را به مرکز فعالیت هایشان مبدل سازند.

حمید الله حمید ولسوال ازره به روز پنجشنبه در صحبت با رادیو آزادی گفت که عملیات سیمرغ در این ولسوالی نتیجه خوب داده اما بخاطر تامین امنیت این ولسوالی نیرو های کافی اعزام نشده است:

« این یک ولسوالی مهم است که از این ولسوالی به چندین ولایت دیگر مخالفین عبور می کنند و تجهزات شان را به ولایت های دیگر انتقال میدهند. باید نیرو های امنیتی زیاد شود اگر امنیت در ولسوالی ازره باشد امنیت در کابل و لوگر می باشد. »

نیرو های افغان در اول ماه اسد سال جاری عملیات موسوم به سیمرغ را در ولسوالی ازره لوگر آغاز کردند. این عملیات پس از آن انجام شد که مقام های محلی لوگر تایید کردند ازره به مرکز مخالفان مسلح تبدیل شده است و آنان حمله بر دیگر مناطق را نیز در همین ولسوالی طرح ریزی می کنند.

باشنده های ولسوالی ازره نیز می گویند که پس از راه اندازی عملیات سیمرغ امنیت در این ولسوالی بهتر شده بود اما به گفته آنان در حال حاضر بازهم نا امنی و مشکلات در ولسوالی ازره افزایش یافته است.

دو تن از باشنده های محل به رادیو آزادی گفتند که حتی راه های مواصلاتی به این ولسوالی هم مسدود شده اند:
« راه کاملاً مسدود است پنجصد تا ششصد طالب یکبار میایند و جنگ می کنند که این یک مشکل بزرگ به مردم است در اینجا خوب جنگ فراوان است. »
« در ازره هنوز هم خوب جنگ جریان دارد، بلکه هر روز در اینجا جنگ است. طالبان از لوگر، حاحی و از کوه ها میایند. »


مسوولین امنیتی با آنکه شدت یافتن فعالیت مخالفین در ولسوالی ازره را تایید می کنند اما می گویند که نیروهای امنیتی توانایی آنرا دارند تا حملات مخالفین را دفع نمایند.

جنرال عبدالرازق قوماندان لوای چهارم اردوی ملی در لوگر به رادیو آزادی گفت که سه صد پولیس محلی جهت تامین امنیت بهتر ولسوالی ازره در نظر گرفته شده و پس از پایان آموزش های مسلکی به این ولسوالی فرستاده خواهند شد:

« دشمن هم تلاش دارد اما ما برایتان اطمینان میدهیم که پلان های روی دست داریم که در آنجا قوای خود را تقویت کنیم نظم عامه هم چنین پلان ها دارد. سلاح و وسایط پولیس محلی هم در آنجا انتقال شده است و یک تشکیل فوق العاده سه صد نفری از سوی وزارت امور داخله منظور شده است. »

ازره یکی از ولسوالی های دور دست در شرق ولایت لوگر است که با منطقه تری منگل پاکستان حدود بیست کیلومتر سرحد مشترک دارد. به گفته مقام های امنیتی لوگر در بیشتر موارد مخالفین مسلح از آن سوی سرحد ولسوالی ازره را مورد حمله قرار میدهند.

آنان روی تامین امنیت بهتر ولسوالی ازره تاکید می کنند و می گویند که اگر به وضعیت امنیتی این ولسوالی توجه صورت نگیرد نا امنی در این ولسوالی می تواند به سایر ولایات از جمله کابل، ننگرهار و پکتیا تاثیر منفی برجا بگذارد.


فریبا واحدی
XS
SM
MD
LG