لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۱۳ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۸:۵۲

آموزش خیاطی برای زنان در ولسوالی پشتون زرغون هرات


ریاست احیا و انکشاف دهات به همکاری برنامه صلح و تحکیم ثبات در ولایت هرات برنامه آموزش خیاطی را برای صد تن از زنان در ولسوالی پشتون زرغون این ولایت راه اندازی کرده است.

این برنامه که مدت پنج ماه را در بردارد تلاش می شود تا ظرفیت کاری زنان در مناطق آسیب پذیر را ارتقا دهند. موجودیت کورس های خیاطی برای زنان در قریه جات مختلف ولسوالی پشتون زرغون ولایت هرات که هنوز هم رنج تهدیدات امنیتی از سوی مخالفان مسلح دولت را می کشد به مثابه یک پیشرفت بزرگ برای زنان این ولسوالی به شمار می رود.

زنان در این ولسوالی می خواهند با آموزش های پنج ماهه خیاطی در داخل قریه توانایی های شان را ثابت و مشکلات اقتصادی شان را برطرف سازند. مسعوده مجیدی یکی از شاگردان کورس خیاطی در ولسوالی پشتون زرغون همه روزه همراه با شماری دیگر از دوستان خود مصروف یادگیری خیاطی است.

خانم مجیدی می گوید، از اینکه برای او و دیگر زنان این ولسوالی زمنیه آموزش های خیاطی فراهم شده سخت خوشحال است. او ابراز امیدواری می کند که بعد از ختم این دوره آموزشی بتواند در پیشترفت اقتصاد خانواده خود نقش بازی کند.

مسعوده و دیگر همقطاران او بدون کدام معاش خیاطی میآموزند ولی استادان این مراکز آموزشی از سوی نهادهای کمک کننده ماهانه معاش دارند. جمیله که خود باشنده ولسوالی پشتون زرغون است به صفت معلم برای بیست تن از شاگردان خود خیاطی میآموزاند.

او از دو ماه به این طرف توانسته آموزش های ابتدایی را به شاگردان خود بیآموزاند به حدی که شاگردان اش حالا می توانند بعضی کالای زنانه را برای زنان این ولسوالی بدوزند. جمیله در پهلوی اینکه توانسته برای زنان و دختران قریه خود خیاطی را آموزش دهد ماهانه مبلغ 10 هزار افغانی را از درک تلاش های خود در کورس خیاطی معاش بدست آورد.

راشد وحیدی رییس اجراییه ولسوالی پشتون زرغون ولایت هرات از اجرای پروژه های تحکیم ثبات برای پیشرفت کاری زنان استقبال می کند. او می گوید که این پروژه ها می تواند زمینه فراگیری آموزش های مختلف کاری را به زنان دیگر این ولسوالی مساعد سازد.

حاجی شیر احمد رییس شورای انکشافی قریه یوسف خان در ولسوالی پشتون زرغون می گوید باشنده گان این مناطق از ایجاد کورس های آموزشی برای زنان استقبال می کنند. او می گوید ایجاد شغل برای زنان در قریه جات مختلف می تواند تاثیرات بزرگی را روی بهبود اقتصاد خانواده ها داشته باشد.

گفته می شود که بعد از ختم کورس های پنج ماهه خیاطی در مناطق مختلف ولسوالی پشتون زرغون برنامه صلح تحکیم ثبات برای شاگردان کورس ها لوزام مورد ضرورت خیاطی را به صورت رایگان توزیع می کنند.

این خوشبینی های در حالی صورت می گیرد که گفته می شود هم اکنون تعدادی از زنان و دختران افرادی که قبلاً به صفت مخالفان مسلح دولت در این قریه جات فعالیت داشته اند سرگرم آموزش کورس های خیاطی در این ولسوالی اند.

برنامه تحکیم صلح و ثبات در ولایت هرات هم اکنون کورس های مشابه خیاطی را برای زنان ولسوالی شیندند و کشک رباط سنگی در حال اجرا دارد.


شاه پور صابر
XS
SM
MD
LG