لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۰ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۹:۰۲

حامد کرزی: توافقنامه امنیتی و دفاعی با امریکا از هر لحاظ مهم است


لویه جرگهء مشورتی امروز پنجشنبه با سخنرانی رییس جمهور کرزی برگزار شد. در این جرگه بیش از 2500 تن گردهم آمده اند تا در جریان چهار روز روی امضای توافقنامهء امنیتی و دفاعی میان کابل و واشنگتن بحث کنند.

رییس جمهور کرزی توافقنامهء امنیتی و دفاعی افغانستان و امریکا را از هر لحاظ بسیار مهم خوانده و تاکید دارد که در مورد آن با در نظرداشت منافع ملی تصمیم گرفته شود.

آقای کرزی در جریان سخنرانی افتتاحیه اش در آغاز لویه جرگهء مشورتی افزود که توافقنامهء امنیتی و دفاعی نسبت به توافقنامهء همکاری های درازمدت استراتیژیک با با امریکا با اهمیت است و میتواند بر افغانستان، منطقه و ایالات متحده اثر گذار باشد.

به باور رییس جمهور کرزی اگر این توافقنامه به امضا برسد پس از سال 2014 میلادی بین 10 تا 15 هزار سرباز خارجی به شمول برخی از کشورهای اسلامی در افغانستان باقی خواهند ماند:

« اگر با آنها به توافق رسیدیم و شما قبول کردید، تعداد محدود آنان بین 10 تا 15 هزار در افغانستان باقی خواهند ماند. زمانی که من می گویم آنها منظورم تنها امریکا نیست، تعدادی کشورهای عضو ناتو و آیساف، امارات متحدهء عربی، ترکیه و برخی از کشورهای دیگر اسلامی هم هستند. »

آقای کرزی همچنان گفت زیر فشار های زیاد قرار داشت تا لویه جرگهء مشورتی را برگزار نکند اما مشخص نساخت که عامل این فشار ها کی ها بودند.

به گفتهء رییس جمهور کرزی از یک سال به این طرف، بحث های زیادی با مقام های امریکایی روی نهایی سازی توافقنامهء امنیتی و دفاعی ادامه داشت و در این بحث ها منافع ملی افغانستان در نظر گرفته شده اند.

آقای کرزی تاکید کرد که با امضای این توافقنامه باید صلح و ثبات در کشور تامین گردد:
« اگر برای ما صلح را میاورند درست است، اگر امریکا با ما قرار داد امنیتی می خواهد ما صلح و امنیت می خواهیم. من مطلق میدانم که صلح به دست آنها است، کار 10 ساله ام برایم آموخته که صلح به دست آنان است. پس صلح و امنیت از آنها می خواهیم، زمانی که صلح و امنیت باشد، بخیر بیایند، در مراکز شان باشند، در بیرون هر کاری که می کنند کار آنها است، با ما کار نداشته باشند. »

قرار است اعضای لویه جرگهء مشورتی در 50 کمیتهء جداگانه طی چهار روز در خصوص توافقنامهء امنیتی و دفاعی با امریکا بحث و مشوره کنند.

در صورت تایید اعضای لویه جرگه، این توافقنامه برای تصویب به شورای ملی فرستاده خواهد شد.

رییس جمهور کرزی در سخنرانی افتتاحیه اش در لویه جرگه مشورتی گفت که به اساس این توافقنامه امریکا نه پایگاه نظامی در افغانستان می خواهد اما در عوض متعهد است که نیروهای امنیتی افغان را تقویت و تجهیز کند.

مدت اعتبار توافقنامهء امنیتی و دفاعی کابل و واشنگتن برای 10 سال در نظر گرفته شده و در صورت برقراری ثبات در افغانستان سربازان خارجی این کشور را به گونهء تدریجی ترک خواهند کرد.


سید فتتح محمد بها
XS
SM
MD
LG