لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۱۳ قوس ۱۴۰۰ کابل ۱۰:۱۰

ظریف: مذاکرات ژینو روی مسایل مهم حل نا شده باقی ماندند


محمد جواد ظریف وزیر خارجهء ایران
وزیر خارجه ایران امروز گفت، اختلافات ایران و کشور های مقتدر جهان در مذاکرات ژینو روی مسایل مهم حل نا شده باقی ماندند. اما برای یک توافق موقت ابراز امیدورای کرد.

وزیر خارجه ایران با ابراز امیدواری برای یک توافقنامه روی برنامه اتمی کشورش گفت، اختلافات ایران و کشور های مقتدر جهان در مذاکرات ژینو روی مسایل مهم حل ناشده باقیماندند.

محمد جواد ظریف که بعد از ملاقات با کاترین اشتون رییس روابط خارجی اتحادیه اروپا و نمایندگان پنج کشور مقتدر جهان به اضافهء جرمنی در این مذاکرات با تلویزون دولتی ایران صحبت می کرد گفت، تا هنوز اختلاف نظر در مسایل مهم موجود اند.

وزیر خارجه ایران بدون ارایه جزییات اضافه کرد:
« موضع گیری های وجود دارند که نمی توانیم با آنها توافق کنیم.»

این مذاکرات به هدف رسیدن به توافق در باره برنامه جنجال برانگیز ایران که غرب و اسراییل می گویند، برای دستیابی این کشور به سلاح اتمی است، پیش برده می شود. اما ایران می گوید که برنامه اتمی این کشور اهداف صلح آمیز دارد.

جواد ظریف در مورد امضای یک توافقنامه موقت ابراز امیدواری کرد. اما از شش قدرت جهان خواست تا از خود انعطاف پذیری و تعادل نشان دهند.

وزیر خارجه ایران در مورد گفتگو با کاترین اشتون رییس روابط خارجی اتحادیه اروپا گفت: «ملاقات با کاترین اشتون در فضای مثبت صورت گرفت.» ولی در مورد جزییات بیشتر ارایه نکرد.

در این میان عباس عراقچی معاون جواد ظریف و مذاکره کنندهء ارشد ایران این ملاقات را مفید خوانده گفت، هر دو جانب روی اختلاف نظر های شان کار می کنند.

مذاکرات امروز بین وزیر خارجه ایران و رییس روابط خارجی اتحادیه اروپا و مذاکره کنندهء ارشد کشور های مقتدر جهان خیلی مهم و مفصل بود.
XS
SM
MD
LG