لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۱ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۴:۵۳

دیدگاه برخی از کارشناسان افغان در مورد پیمان امنیتی و دفاعی!


حاجی سید داود، آگاه سیاسی و ژورنالست
مخالفت ها در مورد توافقنامه امنیتی و دفاعی میان افغانستان و امریکا ظاهراً پس از موافقه ابتدایی بین دو کشور در آخرین لحظات بروز کرد.

رییس جمهور کرزی در نشست افتتاحیه لویه جرگه مشورتی به روز پنجشنبه در کابل گفت، اگر فیصله لویه جرگه مشورتی مبنی بر امضای قرارداد امنیتی و دفاعی میان کابل و واشنگتن از سوی شورای ملی تصویب گردد باز هم این سند پس از برگزاری انتخابات افغانستان به امضاء خواهد رسید.

حامد کرزی گفت، این توافقنامه زمانی امضاء می گردد که امریکا تعهدات اش در قبال تامین صلح و امنیت در افغانستان را به اثبات برساند و انتخابات شفاف و عادلانه را تضمین نماید.

اما قصر سفید به روز پنجشنبه گفت که ایالات متحده می خواهد پیمان امنیتی و دفاعی بین افغانستان و امریکا هر چه زودتر امضا شود تا پلانگذاری برای حضور قوای امریکا در افغانستان بعد از سال 2014 در این کشور آغاز گردد.

آیا تقاضای رییس جمهور کرزی برای تامین امنیت دایمی، همکاری در روند صلح و تضمین انتخابات توسط واشنگتن یک تقاضای عملی است؟
حاجی سید داود آگاه سیاسی و ژورنالست در مورد می گوید، اهداف دیگری در عقب این خواست های رییس جمهور کرزی وجود دارد:

« هدف حامد کرزی از امنیت، صلح و انتخابات شفاف به گرو گرفتن توافقنامه امنیتی است تا بالای امریکا فشار بیاورد که باید یکی از اعضای تیم حامد کرزی را به قدرت رسانده و در انتخابات کامیاب بسازد. موضوع امنیت این قدر ساده نیست که در دو یا سه ماه که انتخابات پیشرو است سراسری تامین شود. آقای کرزی می خواهد که به نوع از امریکا به نفع تیم خود کریدت انتخاباتی بگیرد.»

اما ودیر صافی استاد حقوق و علوم سیاسی پوهنتون کابل در مورد اینکه رییس جمهور کرزی خواهان امضای این توافقنامه پس از انتخابات ریاست جمهوری است می گوید، انتخابات و امضای این توافقنامه با هم کدام ربطی ندارند:

« در فکر نمی گنجد که انتخابات با امضای این توافقنامه امنیتی چی ربطی دارد مگر این که رییس جمهور کرزی تصورات دیگری در مورد آینده افغانستان و انتخابات داشته باشد.»

آنانیکه با امضای این توافقنامه مخالفت دارند و یا خواهان به تعویق انداختن آن استند، دلیل آن را حاکمیت ملی می خوانند.

اما دلیل کسانیکه طرفدار امضای هر چه زودتر این توافقنامه اند چی است؟

کبیر رنجبر رییس انجمن حقوق دانان دیموکرات از جمله کسانی می باشد که به این باور است:

« امضای این توافقنامه فواید زیادی به افغان ها و افغانستان دارد چرا که ما از سوی همسایه ها در محاصره استیم و آنها از چند دهه در امور افغانستان مداخله کرده اند و تروریزم را صادر کرده اند. در همین حالت اگر توافقنامه امضاء گردد ما یک متحد قوی در منطقه می داشته باشیم تا جلو مداخله ها را بگیرد. نه نتها امریکا با این قرار داد به همکاری نظامی متعهد می شود، بلکه همکاری های اقتصادی نیز می نماید.»

به گفته آقای رنجبر که خودش یکی از اعضای لویه جرگه مشورتی است، احتمال آن می رود که جرگه به رییس جمهور مشوره امضای توافقنامه امنیتی با واشنگتن را بدهد:

« امکان دارد جرگه همین تصمیم را بگیرد که توافقنامه امضاء گردد و این بر مبنای تصمیم است که از کمیته 19 لویه جرگه مشورتی گرفته که خودم عضو اش استم. کمیته 19 به انفاق آرا این توافقنامه را مفید و به خیر مردم افغانستان می داند و باید این توافقنامه قبل از ختم 2013 به امضاء برسد.»

سوال دیگری که مطرح می شود این است که اگر حکومت افغانستان امضای این توافقنامه را حد اقل الی انتخابات به تعویق بیاندازد اضرار آن به افغانستان چی خواهد بود؟

حاجی سید داود می گوید:

« اگر آقای کرزی این را امضاء نکند و یا به مدت چهار و پنج ماه به تعویق بیاندازد، مردم افغانستان با مشکلات روبرو خواهند شد. شاید در کوتاه مدت باعث شود تاثیرات منفی بالای اقتصاد، فرار سرمایه، بیکاری، جنگ های داخلی داشته باشد و بر مردم افغانستان یک تاثیر منفی بگذارد که پس از 2014 در افغانستان چی خواهد شد.»

در توافقنامه امنیتی بین افغانستان و امریکا بر علاوه آموزش نیرو های افغان، فراهم کردن تجهیزات و وسایل اکمالاتی نیز تعهد شده است.

قبل از این رییس جمهور بارک اوباما گفته بود در صورت عدم امضاء توافقنامه امنیتی و دفاعی میان کابل و واشنگتن، امریکا بعد از سال 2014 تمام عساکرش را از افغانستان بیرون خواهد کرد.

اما روزنامه واشنگتن پوست به روز جمعه به نقل از مقام های ارشد امریکایی گزارش نشر کرد که اگر حامد کرزی از امضای این توافقنامه طبق جدول زمانی که قبلاً روی آن توافق شده بود خود داری کند، در این صورت بارک اوباما به غیر از بیرون نمودن تمام عساکر خارجی در 2014 میلادی از افغانستان چارهء دیگر ندارد.

آگاهان آنچه را که در عراق اتفاق افتاد مثال داده می گویند، عراق بخاطر اینکه در عرصه صلاحیت قضایی عساکر خارجی با امریکا به توافق نرسید، این باعث شد تا امریکا تمام عساکرش را از آنجا بیرون کند و امروز در آتش خشونت ها می سوزد.
XS
SM
MD
LG