لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۱ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۴:۴۲

امیدواری برای رسیدن به یک توافق در مورد ایران


وزیران خارجهء شش کشور نیرومند جهان امروز در ژینو صحبت می کنند به امید آن که در گفت و گو ها در مورد برنامهء جنجالی هسته یی ایران به پیشرفت دست یابند.

سرگی لاوروف وزیر خارجهء روسیه دیروز وارد ژینو شد، در حالی که همتایان فرانسوی، بریتانیایی، جرمنی، چینی و امریکایی او در حال اشتراک به این جلسه استند.

لوران فابیوس وزیر خارجهء فرانسه پیش از مسافرت به ژینو دیروز در پاریس به خبرنگاران گفت:

« شما موقف شش کشور یعنی پنج عضو دایم شورای امنیت به علاوهء جرمنی را می دانید. موقف ما ثابت است، اما همچنین می خواهیم که یک راه حل پیدا شود.»

درین حال، یک دیپلومات اتحادیهء اروپا به خبرنگاران گفته است که کاترین آشتون رییس سیاست خارجی اتحادیهء اروپا و محمد جواد ظریف وزیر خارجهء ایران در گفت و گو های دیروز روی مسایل اساسی به پیشرفت دست یافتند.

گروه پنج به علاوهء یک پیشنهاد کرده است که اگر ایران بخش های از برنامهء هسته یی خود را متوقف بسازد، یک قسمتی از تحریم های بین المللی علیهء این کشور کاهش خواهد یافت.

جن ساکی سخنگوی وزارت خارجهء امریکا دیروز روی این موضوع با خبرنگاران در واشنگتن صحبت کرد:

« گفته ایم، آماده استیم که ایران برنامهء هسته یی صلح آمیز داشته باشد. واضحاً که این بخش چیزیست که در موردش مذاکره می شود. ما این را به رسمیت نمی شناسیم که هر کشوری حق غنی سازی یورانیم را داشته باشد. پالیسی ما از دهه ها به این طرف همین بوده است. فکر کنم ایران از ده ها به این طرف گفته است فکر می کند که حق غنی سازی را دارد. بنابرین، درین مورد کار می کنیم که آیا ممکن است این دو موقف از طریق مذاکرات و یک توافق سازگار شوند. ما درین مورد امیدواریم.»

وزیر خارجهء ایران دیروز به خبرنگاران گفت که سه یا چهار اختلاف نظر دیگر موجود اند.

در یک هفته، این دومین بار است که وزیران خارجهء گروه پنج جمع یک در ژینو گردهم می آیند به امید آن که در مورد برنامهء هسته یی ایران به یک توافق برسند.
XS
SM
MD
LG