لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۷ قوس ۱۴۰۰ کابل ۱۰:۳۶

تعدادی از اعضای مشرانوجرگه خواهان تاخیر در برگزاری انتخابات شدند


شماری از اعضای مشرانو جرگه افغانستان یک بار دیگر خواهان تاخیر در برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و شورا های ولایتی سال 1393 شدند.

این موضوع در نشست عمومی روز یکشنبه این جرگه از سوی برخی از سناتوران مطرح شد.

شماری از سناتوران می گویند، اگر تاریخ انتخابات ریاست جمهوری و شورا های ولایتی سال آینده به تاخیر انداخته نشود، بیم آن می رود که باشنده گان برخی از مناطق سرد سیر کشور نخواهند توانست به شکل گسترده در آن اشتراک کنند.

این سناتوران در نشست عمومی روز یکشنبه مشرانو جرگه گفتند که بخاطر حل این معضل حداقل تاریخ برگزاری انتخابات باید دو ماه دیگر به عقب انداخته شود.

خالقداد بلاغی و هدایت الله رهایی دو تن از این سناتوران در مورد گفتند:

« نظر به اقلیم ناهمگون افغانستان، تقویم انتخابات را شما پانزدهم حمل برای رای دهی انتخاب کردید در حالیکه یک بر سوم افغانستان در این روز آماده گی برای رای دادن ندارند.»

«اگر امکان داشته باشد و مصلحت ملی در نظر گرفته شود که یک انتخابات شفاف برگزار شود که تمام باشنده های افغانستان به پای صندوق رای بروند، امکان دارد که یک پانزده یا بیست روز از شانزده حمل به عقب برده شود.»

نگرانی ها از عدم اشتراک بخش اعظم مردم در انتخابات آینده ریاست جمهوری و شورا های ولایتی در حالی وجود دارند که یک بررسی تازه موسسهء دیموکراسی انترنشنل نشان می دهد که اکثریت افغان ها در انتخابات آینده ریاست جمهوری افغانستان شرکت خواهند کرد.

در این سروی گفته شده است که هفتاد و شش درصد مردم این کشور در انتخابات آینده رای خواهند داد.

به اساس قانون انتخابات افغانستان، انتخابات ریاست جمهوری به روز شانزدهم حمل سال 1393 برگزار و در ماه جوزای همین سال کار رییس جمهور جدید رسماً آغاز می شود.

در این حال مسوولان کمیسیون مستقل انتخابات در پاسخ به این خواست سناتوران می گویند که امکان تغییر در تاریخ برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و شورا های ولایتی سال 1393 وجود ندارد.

یوسف نورستانی رییس کمیسیون مستقل انتخابات در مورد گفت:

« متاسفانه شما خود نماینده های مردم بودید که قانون انتخابات را تصویب کردید پس دیگر در این قانون تغییرات نمی آید یعنی مطابق قانون انتخابات و قانون اساسی همین تقسیم اوقات تعین شده است.»

برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و شورا های ولایتی، حدود چهار ماه دیگر باقی مانده است.

نا امنی یکی از عوامل خوانده می شود که ممکن در برخی مناطق کشور مردم از رفتن به پای صندوق های رای و اشتراک در انتخابات محروم شوند.

اما نهاد های امنیتی اطمینان داده اند که امنیت انتخابات پیشرو را به شکل لازم آن تامین خواهند کرد.

فریبا واحدی
XS
SM
MD
LG