لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۷ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۹:۲۴

اکثر معلولین افغان از نبود کار نگرانی دارند


مقام های افغان می گویند توجه به مصونیت اجتماعی در افغانستان می تواند در خصوص کاریابی و حل مشکلات معلولین نقش موثر داشته باشد. وزارت کار امور اجتماعی، شهدا و معلولین می گوید، تنها یک درصد بودجهء دولت افغانستان، به این مساله اختصاص یافته که بسیار اندک می باشد.

این بار نخست نیست که در خصوص چگونگی حل مشکل معلولین و افراد بیکار در افغانستان بحث می گردد بلکه پیش از این نیز همچو نشست ها به هدف دریافت راه های حل برای آن راه اندازی شده اند.

اکثر معلولین در افغانستان که سرپرستی فامیل های شان را به عهده دارند از نبود کار در کشور نگرانی دارند. مسعود غفور یکی از جوانان است که از ناحیه کمر، دوپا و جگر معلول شده است. وی می گوید با وجود داشتن تحصیلات عالی بیکار است و کار برایش پیدا نمی شود:

« من لیسانس هستم و فارغ پوهنتون تعلیم و تربیه می باشم من می خواهم کار کنم اما مشکل من اینست که من معلول هستم زمانی که کار پیدا می کنم برایم می گویند تو کار کرده نمیتوانی من از حکومت می خواهم که برایم کار پیدا کند. »

همانند مسعود جوانان دیگر نیز وجود دارند که با چنین مشکلی روبرو بوده و از وزارت کار، امور اجتماعی، می خواهند تا برایشان زمینه کار را فراهم سازد. وزارت کار، امور اجتماعی، شهدا و معلولین از نبود بودجه کافی به گونه عمومی در بخش معلولین و در خصوص مصونیت اجتماعی ابراز نگرانی می کند.

آمنه افضلی وزیر کار امور اجتماعی می گوید با وجود تلاش های آنان بودجه کافی در بخش مصونیت اجتماعی در نظر گرفته نشده است:
« بودجه یک فیصد به مصونیت اجتماعی در نظر گرفته شده است من این را سریعاً گفتم همین پول که برای بخش امنیت ما مصرف شده در بحث مصونیت اجتماعی و کاریابی در افغانستان مصرف می شد من مطمین بودم که امروز هم امنیت بود هم آرامش. »

خانم افضلی می گوید، هرچند در هنگام تصویب بودجه همکاری های در این راستا وعده داده می شوند اما این وعده ها عملی نمی شوند. وی اضافه کرد تقویت بخش های تعلیم و تربیه، ایجاد زمینه کار خود سبب تامین امنیت در کشور می گردد.

از سوی دیگر نجیب الله منلی مشاور وزارت مالیه به رادیو آزادی گفت با در نظرداشت امکانات کم بودجوی بیشتر تلاش می شود تا اولویت ها را در نظر گیرند:
« بودجه افغانستان در یک چوکات محدود و مطابق به امکانات مالی تهیه می گردد در آن نیازهای مختلف افغانستان در نظر گرفته می شود مصونیت اجتماعی یک مساله است که در شرایط فعلی به آن توجه زیاد کرده نمی توانیم اینکه یک فیصد به آن تخصیص یافته است یک رقم بزرگ در سطح کشور می باشد هرگاه وزارت کار امور اجتماعی از این مساله خوش نیست باید آنرا قبلاً با ما مطرح می کرد. »

گفته می شود در افغانستان حدود یک میلیون معلول وجود دارد که بیشتر عوامل این معلولیت ها جنگ های جاری در کشور خوانده می شوند. کانوانسیون حقوق معلولین که افغانستان عضویت آنرا دارد در ماه دسمبر سال 2006 میلادی از سوی سازمان ملل متحد تصویب گردید.

اما کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان تنها امضای این کانوانسیون را کافی نمیداند و تاکید دارد که باید تمام مواد این کانوانسیون در عمل تطبیق گردد. نهادهای مدافع حقوق بشر می گویند، سروی آنان در شش ماه گذشته نشان میدهد که 840 هزار تن در افغانستان به گونه شدید معلول می باشند.


جاوید حسن زاده
XS
SM
MD
LG