لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۷ قوس ۱۴۰۰ کابل ۱۰:۱۹

عزیزی: نشرات تلویزیون ژوندون و روزنامه انصار به حالت تعلیق درآمد


بصیر عزیزی سخنگوی لوی څارنوالی افغانستان
لوی څارنوالی افغانستان می گوید، نشرات تلویزیون ژوندون و روزنامهء انصار را به خاطر انتشار مسایل ضد منافع ملی به حالت تعلیق در آورده است.

این اقدام لوی څارنوالی پس از آن صورت می گیرد که هفتهء گذشته رییس جمهور کرزی نشرات برخی از رسانه ها را بر ضد منافع ملی خواند.

بصیر عزیزی سخنگوی لوی څارنوالی روز یکشنبه به رادیو آزادی گفت که این دو رسانه بر ضد منافع ملی نشرات می کردند.

آقای عزیزی همچنان از صدرو حکم تحقیق از مسوولان تلویزیون ژوندون و روزنامهء انصار و جنرال عبدالواحد طاقت یکی از کارشناسان سیاسی نیز خبر داد:

« این رسانه ها بر ضد منافع ملی نشرات داشتند که به اساس نشرات آنان وحدت ملی مردم افغانستان را می خواستند خدشه دار سازند.
لوی څارنوال افغانستان از همچو نشرات سخت متاثر شده و حکم تحقیق سه تن از کارشناسان سیاسی را که اقوام افغانستان را توهین کرده بودند، حکم تحقیق آنان را صادر کرد.»


مسالهء نشرات ضد منافع ملی از سوی برخی رسانه ها در کشور پس از آن مطرح شد که جنجال ها روی ذکر و یا عدم ذکر نام اقوام در تذکره های الکترونیکی در شورای ملی بیشتر گردید.

در این حال محمد اسماعیل یون مسوول تلویزیون خصوصی ژوندون می گوید که نشرات تلویزیون اش به حالت تعلیق در آورده نشده و خود او به لوی څارنوالی رفته بود:

« نشرات ما فعلاً ادامه دارد و هیچگاه لوی څارنوالی از ما چنین خواست را مطرح نکرده که نشرات شما متوقف شود.
و ما حاضر هستیم و می خواهیم که تمام رسانه ها بررسی گردند تا معلوم شود که کی مخالف منافع ملی است.
ما به لوی څارنوالی رفته بودیم و درخواست خود را پیشکش کردیم برای ما از لوی څارنوالی تماس گرفته نشده بود من خودم به لوی څارنوالی زنگ زده بودم.»


از سوی دیگر اتحادیهء ملی ژورنالیستان افغانستان نیز تایید می کند که شماری از تلویزیون ها و روزنامه های خصوصی از قوانین موجود در کشور تخطی می کنند.

عبدالحمید مبارز رییس این اتحادیه هر چند می گوید که به این تخطی ها باید رسیده گی شود اما تاکید دارد که با تمام رسانه ها باید یک سان برخورد صورت گیرد:

« هر تلویزیون یا رادیوی که نشرات ضد وحدت ملی بکند، باید مورد تعقیب عدلی قرار گیرد.
اما درست باید تحقیق شود و تحقیق هم بی طرفانه انجام شود، شکی وجود ندارد که در برخی از رسانه های ما تخطی ها دیده می شود اما مورد تعقیب قرار نگرفته اند.»


هم اکنون ده ها تلویزیون و صد ها رادیو و رسانهء چاپی در افغانستان فعالیت دارند.

اما شماری از آگاهان انتقاد دارند که تعدادی از این رسانه ها مربوط به اشخاص و حلقات اند و نسبت به تعهد به منافع ملی بیشتر به خواست آنان نشرات می کنند.

حتی آگاهان می گویند که تعدادی از این رسانه های خصوصی از خارج کشور پول به دست آورده و در نشرات شان به جای منافع افغانستان، منافع این کشور ها را در نظر می گیرند.

سید فتح محمد بها
XS
SM
MD
LG