لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۷ قوس ۱۴۰۰ کابل ۱۲:۰۲

فاروقی: از ایران تضمین گرفته شود تا در امور افغانستان مداخله نکند


شماری از مخالفان سیاسی حکومت افغانستان امضای توافقنامهء همکاری های درازمدت با ایران را یک اقدام خوب میدانند اما می گویند، این خواست ایران که سربازان خارجی باید افغانستان را ترک کنند، به زیان افغانها است.

آنان باور دارند که ایران از مدتی زیادی به این طرف در امور افغانستان مداخله می کند و بهتر است با امضای یک توافقنامه جلو دخالت این کشور گرفته شود. به گفتهء حمیدالله فاروقی سخنگو و عضو هیات رهبری حزب حق و عدالت ایران، حضور سربازان امریکایی در افغانستان را یک تهدید برای خود و مانع دخالت اش در امور افغانستان میداند.

وی به روز دوشنبه در صحبت با رادیو آزادی گفت که حکومت افغانستان باید در یک توافقنامه به کشورهای همسایه و سایر کشور ها اطمینان دهد که گسترش روابط اش با جهان به زیان آنان نخواهد بود. آقای فاروقی تاکید دارد که حکومت افغانستان در توافقنامهء همکاری های درازمدت از ایران نیز تضمین بگیرد که در امور داخلی این کشور مداخله نمی کند:

« در گذشته هم مداخله کرده اند و بعد از این هم آرزوی مداخله را در افغانستان دارند. اما فقط آرزومندی افغانها همین است که منافع ملی خود را در این میان جستجو کند و قسمت اعظم این منافع ملی گره می خورد به این که همسایه های ما در افغانستان تلاش های مذبوحانه برای بی ثباتی این کشور نکنند. اجازه بدهند که افغانها به عنوان یک ملت با عزت با هم زنده گی خود را به شکل نارمل به پیش ببرند. »

در جریان سفر روز یکشنبهء رییس جمهور کرزی به تهران روی امضای یک توافقنامهء دوستی و همکاری درازمدت میان افغانستان و ایران که شامل مسایل سیاسی، امنیتی، اقتصادی و فرهنگی است، توافق صورت گرفت.

در عین زمان داکتر حسن روحانی رییس جمهور ایران در دیدار با همتای افغان اش از وی خواسته است که تمام سربازان خارجی باید افغانستان را ترک کنند. با این حال برخی از آگاهان مسایل ایران می گویند، تهران و واشنگتن می خواهند که در اختلافات موجود میان شان، افغانستان را نیز شریک سازند.

میرویس عمر خیل یکی از این آگاهان باور دارد که اگر توافقنامهء همکاری های درازمدت ایران و افغانستان به امضا هم برسد، عملی نخواهد شد:
« ایران در طول تاریخ همیشه تلاش کرده که برای افغانها یک درد سر ایجاد نماید و مخالفتی را که با جامعهء جهانی دارد انتقام آنرا از افغانها بگیرد. در هیچ وقتی سیاست ایران به منافع افغانها نبوده و فکر می کنم این توافقنامه تنها در روی کاغذ باقی می ماند و نفع آن به افغانها نخواهد رسید. »

پیش از این هم ایران همواره با حضور سربازان خارجی در افغانستان مخالف اش را ابراز کرده و خواهان خروج هر چه زودتر آنان از این کشور شده است.

مردم عام در این مورد چه نظر دارند، دو تن از افغان ها در مورد گفتند:
« جواد اصغری هستم یک تن از محصلین، بودن امریکا و ناتو در افغانستان خیلی ضروری است در حال حاضر زیرا ایران تلاش دارد تا آنان از افغانستان خارج شده چون پایگاه های نظامی آنان میتواند باعث نگرانی آن کشور گردد. »
« نام من یونس است، موجودیت نیروهای خارجی در افغانستان تاثیری مثبتی برای ما دارد و ما با اظهارات رییس جمهور که گفته است نیروهای خارجی از افغانستان بیرون شوند، مخالف هستیم. »


در حال حاضر افغانستان با ایران روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی دارد و همچنان به اساس آمار ها نزدیک به سه میلیون مهاجر قانونی و غیر قانونی افغان در این کشور به سر می برند. برخی از کارشناسان تاکید دارند که افغانستان باید روابط اش با ایران را تقویت کند اما اجازه ندهد که این روابط سبب زیر سوال بردن حاکمیت و استقلال این کشور گردد.

سید فتح محمد بها
XS
SM
MD
LG