لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۷ قوس ۱۴۰۰ کابل ۰۹:۴۴

کار اعمار دو پروژه در میدان هوایی کابل تکمیل شد


کار ساخت پروژه های تکس وی و محل توقف طیاره ها در میدان هوایی بین المللی کابل تکمیل گردید.

وزارت ترانسپورت افغانستان ساخت "تکس وی" و محل جدید برای توقف طیاره ها در میدان بین المللی هوایی کابل را به خاطر رشد اقتصادی کشور و بلند بردن ظرفیت این میدان هوایی مهم می داند.

داود علی نجفی وزیر ترانسپورت به روز چهارشنبه به هنگام افتتاح این دو پروژه گفت که با افتتاح تکس وی و محل جدید توقف طیاره ها، سهولت های زیاد در میدان هوایی کابل به میان خواهد آمد.

آقای نجفی همچنان گفت، تکس وی جدید که در میدان هوایی کابل ساخته شده، 4 کیلومتر طول و 44 متر عرض دارد.

تکس وی به راهی در میدان های هوایی گفته می شود که طیاره ها پس از نشست از طریق آن به محل پایین کردن مسافران و اموال آنان می رود.

در همین حال وزیر ترانسپورت ساخت محل جدید برای طیاره ها در میدان هوایی کابل را یک گام مثبت دانسته و گفت که آنان تلاش می نمایند تا در این زمینه کارهای بیشتری را انجام دهند.

به اساس معلومات وزارت ترانسپورت، مصارف این دو پروژه که در جریان دو سال تکمیل گردیدند، به 40 میلیون دالر بالغ می گردد و از کمک های بلاعوض جاپان پرداخته شده است.

قبل از این نیز جاپان در بخش های فراهم آوری آب صحی، برق، و پروژه های اقتصادی در قراء و قصبات افغانستان کمک کرده است.

با این حال هیروشی تاکاشی سفیر جاپان در افغانستان هنگام افتتاح این پروژه ها گفت، آنان به کمک های شان به خصوص در بخش های ملکی با این کشور ادامه می دهند:

« میدان هوای در گذشته بسیار ویران بود، اما حالا این میدان بازسازی گردیده و افغانستان در تمام موارد رو به پیشرفت است، از ما یک تقاضا دیگر هم شده که آنرا قبول می نمایم. »

آقای تاکاهاشی درعین حال گفت، آنها تلاش می نمایند تا ترمینال میدان هوایی کابل را به گونهء عصری و معیاری بازسازی نمایند.

سفیر جاپان اضافه کرد که سال گذشته یک و نیم میلیون مسافر از طریق میدان هوایی کابل به کشور های مختلف جهان رفت و آمد می کردند اما با ایجاد ترمینل جدید این رقم به چهار میلیون خواهد رسید.

به اساس معلومات سفیر جاپان، در جریان 10 سال گذشته جاپان 4 میلیارد دالر به افغانستان کمک کرده که 92 میلیون آن در بخش ترانسپورت و هوانوردی به مصرف رسیده اند.

فرشته ندا
XS
SM
MD
LG