لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۲۴ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۳:۳۵

«امریکا با افغانستان باید مانند یک کشور مستقل و دوست برخورد کند»


روزنامه های چاپ امروز کابل به شمول مسألهء رهایی زندانیان از زندان بگرام به برخی موضوعات دیگر از جمله اختلافات نظر میان افغانستان و امریکا پرداخته اند.

آرمان ملی
روزنامهء آرمان ملی در صفحهء نخست شمارهء امروز اش در رابطه به آزادی 88 زندانی از زندان بگرام که حکومت امریکا با آن مخالفت کرده، مطلبی را به نشر رسانده است.

در این مطلب دیدگاه سید آقا فاضل سانچارکی سخنگوی ایتلاف ملی نقل شده که گفته است، افراد آزاد شده تروریستان اند و ممکن امنیت انتخابات را بر هم زنند.

روزنامه در عین حال به نقل از سخنگوی وزارت خارجهء امریکا در این خصوص نیز نوشته است که حکومت رییس جمهور کرزی تروریستان را آزاد می سازد.

آرمان ملی گفته های ایمل فیضی سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان را هم به نشر رسانده که گفته است، پس از بررسی های ریاست امنیت ملی، ثابت شد که از میان این 88 زندانی 72 تن شان بی گناه اند و به زودی از بند رها خواهند شد.

ویسا
روزنامهء ویسا در یک مطلب به بخش های از کتاب خاطرات رابرت گیتس وزیر سابق دفاع امریکا اشاره کرده که قرار است تا چند روز دیگر به چاپ برسد.

به نوشتهء روزنامه، گیتس پذیرفته است که هالبروک نمایندهء پیشین امریکا برای افغانستان و پاکستان در انتخابات گذشتهء ریاست جمهوری افغانستان مداخله کرده است.

در ادامهء این مطلب آمده است که آقای هالبروک تلاش داشت تا در این انتخابات رییس جمهور کرزی را ناکام ساخته و راه را برای یک نامزد دیگر هموار سازد.

در مطلب همچنان گفته شده که گیتس در این کتاب اش نوشته است، ریچارد هالبروک در این پلان خود ناکام شد اما روابط میان حکومت رییس جمهور کرزی و رییس جمهور اوباما در حالت تیره باقی ماند.

سرنوشت
سرمقالهء روزنامهء غیر دولتی سرنوشت نیز به همین مسأله اختصاص داده شده است.

در سرمقاله گفته شده که مردم کرزی را مقصر می دانند که سیاست تقابل را با امریکا به پیش می برد اما در این کتاب رابرت گیتس بیان شده که با توجه به حقایق، رییس جمهور کرزی ملامت نیست.

به نوشتهء روزنامه، آقای گیتس اقرار کرده که برای رییس جمهور اوباما، کرزی پذیرفتنی نبود و هالبروک در تلاش ناکامی او بود.

در ادامهء سرمقاله نوشته شده که زمان استعمار گری و برخورد به گونهء مستعمره حالا به پایان رسیده و امریکا باید با افغانستان مانند یک کشور مستقل و دوست استراتیژیک برخورد کند.

هیواد
روزنامهء دولتی هیواد در سرمقالهء امروز خود مطلبی را به گزارش های پرداخته است که در آن به نقل از سفیر امریکا در کابل گفته شده که رییس جمهور کرزی ممکن تا پیش از برگزاری انتخابات سال آینده در افغانستان توافقنامهء امنیتی را امضا نکند.

اما در سرمقاله گفته شده، رییس جمهور کرزی آماده است که در صورت پذیرفته شدن شرایط افغانستان این توافقنامه را به امضا برساند.

به باور نویسنده، حالا این به امریکا مربوط است که به زودی شرایط افغانستان را می پذیرد و یا هم تاخیر را.

روزنامه نوشته است که حکومت افغانستان هم امضای توافقنامهء امنیتی و دفاعی میان کابل و واشنگتن را مهم می داند.

سید فتح محمد بها
XS
SM
MD
LG