لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۲۳ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۵:۱۹

خانواده های بیجا شده از کنار دریای آمو، چشم براه کمک اند


خانواده های آسیب دیده از تهدید آب خیزی های دریای آمو در ولسوالی قرقین جوزجان از کارکرد دولت و نهاد های کمک رسان انتقاد نموده می گویند که هیچ گونه کمک را تا حال از هیچ نهاد دریافت نکرده اند و کسانیکه خانه های شان به کام دریا غرق شده، در شرایط بد قرار دارند.

حاجی رحمان بیردی یک تن از باشنده های قریه شور تپه ولسوالی قرقین به رادیو آزادی گفت که آنها بی حد از نبود جای و تهدید دریا به مشکل مواجه هستند.

حاجی رحمان بیردی می گوید، کسانیکه خانه های شان را از دست داده اند در تپه های ریگزار خیمه زده اند و تعدادی هم به کشور پاکستان دوباره مهاجر شده اند:

« هیچ کدام ما سرپناه نداریم. اطفال مریض می شوند. هوا بسیار سرد است. تا به حال کمک نشده. اگر کمک نشود باقی مانده مردم هم به پاکستان خواهند رفت. دیگر چاره نداریم.»

محمد سخی معاون ولسوال قرقین با تایید مشکل مردم این ولسوالی می گوید، اگر تخریبات دریا به همین روند ادامه یابد و دولت هم هیچ برنامهء برای ساخت تحکیمات اساسی آن نداشته باشد، در آیندهء نزدیک قرقین از جغرافیهء افغانستان حذف خواهد شد.

سخی گفت، در حال حاضر ده ها خانواده در بالای تپه های ریگزار زیر خیمه ها زنده گی می کنند که اطفال شان ریگ می خورند:

« مردم خانه ویران شدند. زمین های شان را از دست داده اند. فعلاً در هوای سرد زمستان نان خوردن ندارند. در بالای تپه ها طوفان ریگ است. چندین بار این مشکل مردم را به گوش مقامات محلی و مرکز رساندیم. اما تا هنوز برای این ها کمک صورت نگرفته است.»

اما به گفته معاون ولسوال قرقین، صرف در ماه گذشته از طریق کشور ترکمنستان یک مقدار کمک های زمستانی برای خانواده های آسیب دیده در قرقین صورت گرفته است.

انجنیر محمد قاهر رییس حوزه دریای جوزجان می گوید، کار تحکیمات چهار پروژه در ولسوالی قرقین که 50 فیصد کار آن تکمیل شده، اما بنابر نبود بودجه 50 فیصد کار آن نا تکمیل باقی مانده و بودجه آن نیز از مرکز مواصلت نه ورزیده است.

انجنیر قاهر افزود:
« زمانیکه بودجه رسید بعد از آن کار باقی مانده این پروژه دوباره آغاز می گردد و گذشته از آن 25 پروژه در دو ولسوالی قرقین و خمآب سروی شده و بخاطر منظوری به مقامات مرکزی ارسال شده است.»

رییس حوزه دریای جوزجان تحکیمات سواحل دریای آمو را موقتی بیان می کند و می گوید که کار اساسی و بنیادی تحکیمات سواحل دریای آمو تا حال معلوم نیست و تا زمانیکه سرحد بین دو کشور ترکمنستان و افغانستان معلوم نشود، سرنوشت این مناطق نا معلوم خواهد ماند.

مسوولان می گویند، تنها ولایت جوزجان نیست که از طغیان آب دریای آمو متضرر شده است. بلکه بلخ و قندز نیز از جمله ولایت های اند که آسیب دریای آمو را چشیده اند.

گزارشگر: محمد عالم رحمانیار
XS
SM
MD
LG