لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۸ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۷:۱۴

حامد کرزی از سخنان اخیر بارک اوباما استقبال کرد


رییس جمهور افغانستان حامد کرزی در مورد سخنان اخیر رییس جمهور امریکا بارک اوباما اظهار خوشبینی نمود.

به اساس اعلامیه ارگ ریاست جمهوری افغانستان، رییس جمهور کرزی گفته است رییس جمهور امریکا در خطاب سالانه اش به مردم امریکا بار دیگر بر تعهدات همکاری کشورش با افغانستان تاکید نموده است.

کرزی همچنان گفته است افغانستان به اساس موقف همیشگی خود از سخنان رییس جمهور اوباما استقبال می کند و آنرا به نفع هر دو کشور می شمارد.

رییس جمهور اوباما شام سه شنبه در خطاب به ملت امریکا اعلان کرد که تا ختم سال جاری میلادی طویل ترین جنگ امریکا در تاریخ به پایان میرسد.

او افزود: بعد از سال 2014 که قوای افغان مسوولیت امنیتی کشور خود را به عهده می گیرند ایالات متحده از یک افغانستان متحد که مسوولیت های آینده خود را به دوش می گیرد، حمایت خواهد کرد.

اوباما در سخنان خود برای امضای موافقت نامه امنیتی بین کابل و واشنگتن کدام ضرب الاجلی را تعین نکرد، ولی گفت اگر حکومت افغانستان موافقتی را که در مورد آن صحبت شده امضا کند، یک تعداد سربازان ناتو و امریکا در افغانستان باقی خواهند ماند.

به گفته رییس جمهور اوباما این سربازان برای تعلیم و تربیه و مبارزه با بقایای القاعده به قوای افغان کمک خواهند کرد.

قبل از این مقامات امریکا برای امضای این موافقت نامه مهلت تعین کرده بودند.

رییس جمهور کرزی گفته است اینکه رییس جمهور اوباما کدام ضرب الاجلی را تعین نکرده یک کار مثبت می باشد و او به این باور است که دو کشور با شکیبایی و پشت کار در پروسه صلح مشترکاً تلاش می ورزند.

رییس جمهور افغانستان برای امضای این موافقت نامه شرط گذاشته است که روند صلح با طالبان عملاً آغاز شود و حملات بر خانه های افغان ها متوقف گردد.

رییس جمهور کرزی بار دیگر به این موضوع اشاره نموده و در اعلامیه خود گفته است صلح در هر کشور جهان منبع ثبات، ترقی و وحدت می باشد و از همین سبب افغانستان آغاز عملی و علنی پروسه صلح را شرط اساسی امضای موافقت نامه امنیتی می خواند.
XS
SM
MD
LG