لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۲۴ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۶:۳۴

ځواک: امریکا و پاکستان خواهان ادامه جنگ در افغانستان اند


شماری از کارشناسان امور سیاسی افغان، پاکستان را به حمایت از طالبان مسلح متهم نموده و می گویند که این کشور همواره نا امنی ها را در افغانستان دامن زده است.

آنان می گویند که پاکستان خواهان ادامه جنگ در افغانستان است و از مداخله در امور داخلی این کشور دست بردار نیست.

غلام جیلانی ځواک یکی از این کارشناسان می گوید که اظهارات اخیر سرتاج عزیز مشاور امور خارجی و امنیت ملی صدراعظم پاکستان بخشی از تلاش های این کشور برای ادامه جنگ در افغانستان است.

آقای ځواک به روز دوشنبه در نشستی که از سوی مرکز مطالعات منطقوی افغانستان در کابل برگزار شد از امریکا نیز انتقاد کرد که به گفتهء وی از سیاست های پاکستان در برابر افغانستان حمایت می کند:

« سرتاج عزیز در امریکا این را می گوید که طالبان حاضر به گفتگو با حکومت افغانستان نیست بکله آنان با حکومت جدید افغانستان مذاکرات خواهند کرد، این خواست طالبان نه بلکه خواست مشترک پاکستان و امریکا است. امریکا هم میخواهد جنگ در افغانستان ادامه پیدا کند و پاکستان نیز به عنوان بخشی در این بازی امریکا می خواهد شریک باشد.»

سرتاج عزیز مشاور صدراعظم پاکستان در امور امنیتی و بین المللی اخیر در واشنگتن گفت که طالبان نمی خواهند با حامد کرزی مذاکره کنند و ممکن آنها پس از انتخابات در افغانستان با حکومت جدید مذاکره کنند.

اما در عکس العمل به اظهارات آقای عزیز رنگین دادفر سپنتا مشاور امنیت ملی افغانستان از عدم همکاری این کشور در بخش گفتگو های صلح افغانستان انتقاد کرد.

آقای سپنتا به این باور است که پاکستان همواره تلاش کرده تا به افغانستان حمله کننده های انتحاری بفرستد.

در همین حال غفورلیوال رییس مرکز مطالعات منطقوی افغانستان می گوید که با خروج نیرو های بین المللی از افغانستان پاکستان در صدد بهره برداری های سیاسی به نفع خود اش است.

وی برای تامین منافع ملی و جلوگیری از مداخله های خارجی در امور افغانستان خواهان تحکیم وحدت ملی بین افغان ها شد:

« تلاش های دیگر در این زمینه وجود دارد که در آستانه خروج نیرو های بین المللی از افغانستان یکبار دیگر پاکستان می خواهد تا امور افغانستان را در سطح بین المللی بدست خود بگیرد و جامعه جهانی یکبار دیگر به افغانستان از عینک های پاکستان نگاه کند.»

با این حال شماری از کارشناسان افغان از امریکا نیز به خاطر آنچه حمایت آن کشور از سیاست های پاکستان در برابر افغانستان می خوانند، انتقاد می کنند.

آنان می گویند که پاکستان همواره تلاش کرده تا از پروسه صلح افغانستان و دیگر مسایل مربوط به این کشور، به نفع خودش استفاده نماید و ایالات متحده در این خصوص نباید خاموشی اختیار کند.

ویدا بره کی
XS
SM
MD
LG