لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۸ حمل ۱۴۰۰ کابل ۱۰:۳۷

"دفاع از ژورنالیستان در افغانستان"


مجله اکانامیست در شمارهء اخیر خود مطلبی دارد در مورد آغاز مذاکرات بین حکومت پاکستان و تحریک طالبان این کشور که در بخش آن می نویسد:
آیا چنین مذاکرات بین حکومت افغانستان و طالبان این کشور هم ممکن است؟

به نوشتهء مجله همانطوری که مذاکرات با طالبان در پاکستان مشکل است و با شرایط دشوار همراه می باشد، مذاکرات با همتایان افغان آن ها در آنسوی سرحد هم آسان نیست.

به نوشنه اکانامیست، چندی پیش خبرهای نشر شد که طالبان بطور سری با رییس جمهور کرزی تماس بر قرار کرده اند، اما این مذاکرات بدون رسیدن به کدام نتیجه قطع شد و طالبان حتی از برگذاری آن انکار کرده اند.
مجله می افزاید:
این مذاکرات حتی اگر صورت هم گرفته باشد، نسبت به مفاد، ضرر آن برای حکومت افغانستان بیشتر بود، چون از یک طرف دستآوردی نداشت و از سوی دیگر بی اعتمادی ایالات متحده امریکا را بر حکومت رییس جمهور کرزی بیشتر ساخت.

نشریهء فارن پالیسی در شمارهء اخیر خود مطلبی را به قلم نجیب شریفی یکی از موسسان و رییس کمیتهء مصوونیت ژورنالیستان به نشر رسانده است تحت عنوان "دفاع از ژورنالیستان در افغانستان."

در بخش از این مطلب آمده است:
در حالی که همه در مورد آیندهء افغانستان، انتخابات این کشور و بیرون رفتن قوای خارجی از آن صحبت می کنند، یکی از مهمترین دستآوردهای این کشور یعنی آزادی ژورنالیستان و مصوونیت آن ها به خطر روبرو می باشد.

به نوشتهء فارن پالیسی، همین آزادی هاست که افغانستان را در ساحهء حقوق بشر، آزای بیان و شفافیت ممتاز تر از دیگران در منطقه می سازد. اما اکنون این ارزش ها هم از سوی حکومت و هم از سوی زورمندان و طالبان تهدید می شود.

نجیب شریفی در ادامهء مطلب خود مثال های بی شمار خشونت علیهء ژورنالستان و تهدیدها به آنها را تذکر داده، اما می نویسد که با همه این مشکلات و تهدید ها شبکهء مطبوعاتی افغانستان پیشرفت خودرا ادامه می دهد.

فارن پالیسی می افزاید، ژورنالیستان افغان با صحبت در مورد فساد اداری، اهمییت جامعه باز، تقویه ارزشیهای ابتدایی بشری و حقوق زنان خطرات جدی را متحمل می شوند.

این طرز کار و آزادی مطبوعات یک دستآورد برای مردم افغانستان، برای حکومت این کشور و همچنان یک دستآوردی می باشد که با سرمایه گزاری جامعهء جهانی حاصل شده است.

نویسندهء مطلب در نشریه فارن پالیسی تاکید می کند که به این ارزش ها باید احترام گذاشته شود و از دست دادن آن در حال حاضر یک مصیبت بزرگ خواهد بود.
XS
SM
MD
LG