لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۸ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۴:۵۲

دیده بان حقوق بشر: کاندیدان موضع شان را در مورد حقوق بشر واضح سازند


\
دیده بان حقوق بشر از نامزدان ریاست جمهوری افغانستان خواسته است، موضع شان را در مورد حقوق بشر در این کشور مشخص سازند.

این سازمان همچنان از نامزدان خواسته است تا مسایل مربوط به حقوق بشر را در جریان مبارزات انتخاباتی شان برجسته سازند.

موضع و برنامه های نامزدان ریاست جمهوری افغانستان در مورد حقوق بشر، خیلی برای دیده بان بین المللی حقوق بشر با اهمیت دانسته شده است.

به باور این نهاد، نامزدان همچنین باید برنامه های مشخص را در جریان مبارزات انتخاباتی شان ارایه کنند.

دیده بان حقوق بشر با طرح پرسشنامه ها به یازده نامزد ریاست جمهوری افغانستان، خواهان مشخص شدن موضع آن ها در همین مورد شده است.

تنها چهار تن از نامزدان به این پرسشنامه و مسایل حقوق بشری که از مشکلات مهم افغانستان به حساب می آید، پاسخ داده اند.

پرسشنامه، در کنار سایر مسایل، در مورد مسوولان جرایم جنگی، حقوق زنان و شکنجه از نامزدان ریاست جمهوری سوال کرده است.

براد آدمز مسوول بخش آسیا در دیده بان بین المللی حقوق بشر می گوید: از اقدام چهار نامزد که در این سروی شرکت کرده، نظریات شان را در مورد مسایل خیلی مهم شریک ساخته اند، ستایش می کند.

به گفته آقای آدمز، رای دهنده های افغان نیاز دارند تا بدانند، از میان نامزدان که یکی شان به کرسی ریاست جمهوری افغانستان خواهد رسید، در مورد شکنجه، حقوق زنان، مخالفین مسلح دولت و حسابدهی چی تعهد می کنند.

براد آدمز می افزاید، ارسال پرسشنامه برای نامزدان، یکی از بخش های همین پروسه بود.

دیده بان حقوق بشر در دوم دسمبر سال 2013 میلادی، پرسشنامه ها را به یازده نامزد انتخابات فرستاده بود.

نظریات افغان ها در مورد مسایل مهم حقوق بشری در همین پرسشنامه مطرح شده بود. تاریخ نهایی برای پاسخ به آن، یک ماه یعنی دوم جنوری تعیین شد.

دیده بان حقوق بشر می گوید، در این جریان چندین بار تلاش کرده است تا با هر نامزد ریاست جمهوری افغانستان تماس بگیرد تا اطمینان حاصل شود که پرسشنامه ها را بدست آورده اند و تاریخ پاسخ به آن را به یاد دارند.

به گزارش این سازمان، سه تن از نامزدان یعنی عبدالله عبدالله، قطب الدین هلال و قیوم کرزی تا تاریخ تعیین شده، پاسخ های مکمل فرستادند. سپس دیده بان حقوق بشر با هشت نامزد دیگر تماس می گیرد و تاریخ اخیر برای پاسخ به این پرسشنامه تا چهاردهم جنوری تمدید می شود.

داود سلطان زوی نامزد دیگر ریاست جمهوری افغانستان تا هژدهم جنوری به این پرسشنامه پاسخ نداده بود، اما سپس او با فرستادن یک ایمیل طولانی، موضع اش را در مورد مسایل مربوط به حقوق بشر واضح ساخت.

این اقدام دیده بان حقوق بشر در حالی صورت می گیرد که کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان هم از نامزدان ریاست جمهوری می خواهد تا برای تطبیق عدالت انتقالی در کشور، برنامه واضح داشته باشند.

سیما سمر رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان به روز یکشنبه در کابل گفت، نامزدان ریاست جمهوری باید در این مورد تعهد جدی برای مردم بدهند.
XS
SM
MD
LG