لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۲۴ حمل ۱۴۰۰ کابل ۰۳:۲۹

انعکاس موضوعات افغانستان در برخی از روزنامه های جهان


والستریت ژورنال

روزنامهء والستریت ژورنال در مورد انفجارِ در کابل نوشته است که مسوولیتش را حزب اسلامی به عهده گرفت.

به نوشتهء روزنامه، در حالی که بسیاری از حمله های که به تازه گی رخ داده اند کار طالبان بوده است، این بار حزب اسلامی گروه دیگری که توسط گلبدین حکمتیار رهبری می شود، مسوولیت این انفجار را به عهده گرفته است.

والستریت ژورنال نوشته است، حمله های پیچیده توسط این گروه در کابل به ندرت رخ می دهند، جایی که بسیاری از اعضای حزب اسلامی در سمت های ارشد حکومت افغانستان کار می کنند.

اما، والستریت ژورنال می گوید که یک جناح نظامی حزب اسلامی هنوز هم حمله های را علیهء نیرو های خارجی انجام می دهد.

روزنامه از قول نیروی بین المللی کمک به امنیت تحت رهبری امریکا نوشته که درین حمله دو قراردادی که برای نیروی ایتلاف کار می کردند کشته شدند و یک مقام امنیتی افغان از زخمی شدن هفت افغان هم خبر داده است.

در ادامهء این مقالهء والستریت ژورنال آمده که حزب اسلامی در گفت و گو های صلح با حکومت رییس جمهور کرزی هم دخیل بوده است.

همچنین به نوشتهء روزنامه، کریم خرم رییس دفتر رییس جمهور کرزی و چندین والی در گذشته با حزب اسلامی حکمتیار بستگی داشتند و قطب الدین هلال از نامزدان ریاست جمهوری انتخابات پیشرو نیز عضو حزب اسلامی است.

گاردین
روزنامهء گاردین با عنوان درشت نوشته که اتحادیهء اروپا قانونِ را که صدای زنان صدمه دیدهء افغانستان را خاموش می سازد، محکوم می کند.

به نوشتهء گاردین، اگر رییس جمهور کرزی این قانون را ویتو یا رد نکند، ظرف 15 روز آینده به اجرا گذاشته خواهد شد.

در ادامهء این مقاله آمده است که این قانون جزا از شهادت دادن اقارب علیه یک دیگر جلوگیری می کند و به این ترتیب، نظام عدلی را از دسترسی به قربانیان خشونت خانواده گی، ازدواج اجباری و بدرفتاری با کودکان دور می سازد.

گاردین از قول یک دپیلومات خارجی نوشته که مسودهء نهایی این قانون هفتهء گذشته تکمیل شد و از سوی پارلمان به رییس جمهور کرزی فرستاده شد.

گاردین از قول کاترین اشتون رییس سیاست خارجی اتحادیهء اروپا نوشته که بسیار نگران است که این قانون جدید، تعقیب عدلی در مورد خشونت خانواده گی و بدرفتاری با کودکان را محدود می سازد.

اشتون افزوده است: " این مساله عقبگرد جدی در تلاش های مشروع و موجه در بخش حقوق زنان و کودکان در افغانستان خواهد بود."
XS
SM
MD
LG