لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱ ثور ۱۴۰۰ کابل ۰۹:۳۸

اتحادیه اروپا: رهبران اوکرایین برای تشکیل حکومت ایتلافی اقدام کنند


یک مقام بلند رتبه اتحادیه اروپا از رهبران اوکرایین و اپوزسیون حکومت این کشور خواست که اقدامات فوری را برای تشکیل یک حکومت ایتلافی در این کشور روی دست بگیرند تا بحران سه ماهه سیاسی در این کشور خاتمه پیدا کند.

کمیشنر توسعه اتحادیه اروپا ستیفن فویله دیروز به خبرنگاران در کییف پایتخت اوکرایین اظهار داشت، او از دو جناح در این کشور خواسته است در مورد اصلاحات قانون اساسی به موافقه برسند.

به اساس این اصلاحات، قدرت رییس جمهور محدود تر گردیده و به پارلمان قدرت بیشتر داده می شود.

فویله افزود:

« از صحبت های که من در اینجا داشتم به این نتیجه رسیدم که اقدامات در ساحه اصلاح قانون اساسی، تشکیل یک حکومت نو فراگیر و ضمانت انتخابات آزاد و عادلانه ضرور می باشند.»

کمیشنر توسعه اتحادیه اروپا همچنان در مورد سرکوب نمودن مظاهره کننده گان به حکومت این کشور هشدار داد.

او گفت در حالی که سرکوب، بازداشت و تهدید مظاهره کننده گان و فعالان سیاسی ادامه دارد، جلب اعتماد آنها ممکن نخواهد بود.

ستیفن فویله روز سه شنبه برای مذاکرات با رییس جمهور اوکرایین ویکتور یانوکوویچ و رهبران اپوزسیون و اعضای جامعه مدنی این کشور وارد کییف شد.

او تلاش دارد اوکرایین را از رکود فعلی که بین حکومت و مظاهره کننده گان مخالف آن ایجاد شده است، بیرون کند.

رهبران اپوزسیون اوکرایین شام گذشته در یک کنفرانس خبری در کییف بار دیگر تاکید کردند تا زمانی که یانوکویچ در قدرت است آنها در هیچ حکومت ایتلافی سهم نخواهند گرفت.

یانوکوویچ همچون جز یک سازش، مقام صدارت را به رهبر اپوزسیون آرسینی یاتسین یوک پیشنهاد کرد.

یاتسین یوک این پیشنهاد را رد کرده و شام دیروز بر موقف قبلی خود تاکید کرد:

« در رابطه با دادن مقام صدارت به اپوزسیون هیچ ضرورت برای رشوت دادن به اپوزسیون وجود ندارد. موقف ما واضح است یعنی ما مقام صدارت را قبول نداریم. ما تنها مسوولیت عام و تام را در کشور قبول خواهیم کرد که تشکیل تمام کابینه وزیران را در بر دارد.»

همزمان با این، وزیر خارجه روسیه سرگی لافروف در یک مقاله که در روزنامه کامرسنت به نشر رسید گفته است که تلاش های خارجی برای تاثیر گذاشتن بر آینده اوکرایین ناکام خواهند شد.

مظاهرات در اوکرایین سه ماه قبل زمانی آغاز شد که رییس جمهور اوکرایین ویکتور یانوکویچ از امضای یک سند نزدیک شدن با اتحادیه اروپا خود داری کرد.

چنین نظر وجود دارد که حکومت اوکرایین تحت فشار روسیه این قدم را برداشته است تا از نفوذ اروپا در این کشور شوروی سابق جلوگیری نماید.
XS
SM
MD
LG