لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
چهارشنبه ۲۷ سنبله ۱۳۹۸ کابل ۰۱:۲۹

«حکومت افغانستان برای بازگشت مهاجرین آمادگی ندارد»


انتونیو گوترز کمیشنر عالی سازمان ملل متحد در امور مهاجرین
کمیشنر عالی سازمان ملل متحد در امور مهاجرین قرار است روز دوشنبه روی وضعیت صد ها هزار پناهندهء افغان در ایران با مقامات این کشور گفتگو کند.

دیدار انتونیو گوترز کمیشنر عالی سازمان ملل متحد در امور مهاجرین از ایران زمانی صورت می گیرد که قدرت در افغانستان انتقال می یابد.

افغانستان در سال 2014 میلادی شاهد برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و شورا های ولایتی در ماه اپریل خواهد بود و برای خروج نیرو های امریکا و ناتو تا پایان امسال، آمادگی می گیرد.

در اعلامیه کمیشنر عالی سازمان ملل متحد آمده است، با انتقال قدرت در سال جاری در افغانستان، امکان دارد نیازمندی برای کمک های بشری به طور فزاینده افزایش یابد.

اعلامیه همچنان می نویسد:
« ایران و پاکستان دو کشوری اند که در این زمان دشوار به خاطر حفظ فضا برای مهاجرین، به ادامه حمایت بین المللی نیاز دارند. ایران و پاکستان بزرگ ترین کشور های میزبان مهاجرین به شمار می رود.»

گفته می شود، حدود 5 میلیون افغان به دلیل جنگ، ظلم و ستم اجتماعی و فقر از سه دهه به این سو، جهت زندگی بهتر و کار به ایران و پاکستان مهاجرت کرده اند.

کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور مهاجرین و سازمان های غیر دولتی می گویند، افغانستان که اقتصاد اش بیشتر از طریق کمک های خارجی تمویل می شود، برای بازگشت مهاجرین پس از خروج نیرو های ناتو از این کشور آمادگی ندارد.

از سو دیگر، بر اساس گزارش فرانس پرس اقتصاد ایران خود به مشکل مواجه بوده و به خاطر تعزیرات بین المللی در ارتباط به برنامه اتمی این کشور در بد ترین وضعیت آن قرار دارد.

در اعلامیه کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور مهاجرین همچنان گفته شده است که کمیشنرعالی سازمان ملل متحد در جریان بازدید دور وزه اش از ایران در ملاقات با مقامات این کشور، بر تعهدات این سازمان به ایران تاکید خواهد کرد.

یک منبع سازمان ملل متحد گفت، انتونیو گوترز، در مورد جنگ سوریه و وضعیت میلیون ها مهاجر این کشور نیز با مقامات ایرانی گفتگو خواهد کرد.
XS
SM
MD
LG