لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۲۲ قوس ۱۳۹۸ کابل ۰۲:۴۴

"حکومت مرکزی افغانستان نزدیک به افلاس است"


واشنگتن پست

واشنگتن پست در شماره اخیرش مقاله را در مورد وضعیت مالی افغانستان به نشر رسانیده و در آن، از قول یک مقام بلند رتبه وزارت مالیه افغانستان می نویسد:

حکومت مرکزی افغانستان نزدیک به افلاس است و تا پنج – شش روز آینده برای مصارف خود از امریکا و دیگر کشورهای کمک کننده، نیاز به حدود 537 میلیون دالر تضمین مالی دارد.

واشنگتن پست از قول الحاج محمد آقا رییس خزانهء وزارت مالیه افغانستان نوشته است که می گوید، حکومت افغانستان که با کسر روز افزون بودیجه مواجه است، در سال جاری میلیون ها دالر را از سرمایه ملی گرفته و به مصرف رسانیده است.

حتی حکومت در ماه سپتمبر معاش 5 صد هزار مامورش را با مشکل تدارک کرد. حال که دادن معاشات ماه اکتوبر نزدیک شده است، مشکلات مالی حکومت افغانستان به یک نقطه حساس و بحرانی رسیده است.

روزنامه واشنگتن پست می نویسد، یک مقام بلند رتبهء سفارت امریکا در کابل این را پذیرفته است که بحث های میان مقامات افغان و امریکایی روی راه های حل بحران جاری مالی در افغانستان صورت گرفته است.

سفارت امریکا در کابل در اعلامیهء گفته است، روی راه های غور می شود که حکومت جدید افغانستان به واسطه منابع موجود بعضی مشکلات را حل نموده و اولویت های خود را پوره کرده بتواند.

واشنگتن پست می نویسد، رییس جمهور بارک اوباما در آغاز امسال در مساله عراق و اوکرایین با بحران های جدید در پالیسی خارجی خود مواجه شده و کانگرس در قدم اول، کمک ها به افغانستان را کاهش داد.

در آنوقت اداره اوباما به سبب عدم امضای موافقتنامه امنیتی توسط رییس جمهور کرزی بی حوصله شده بود.

ولی از آن وقت تا به حال مقامات نظامی و دیپلوماتان امریکایی مشکل افغانستان را درک کرده اند و در اجلاس رهبران ناتو در ویلز بریتانیا، کمک سالانه 5.1 میلیارد دالر به افغانستان منظور شد که این یک میلیارد بیشتر از کمک پلان شده به افغانستان می باشد.

لاس انجلس تایمز

روزنامه لاس انجلس تایمز در شماره اخیرش مطلبی را در مورد جنجال های انتخاباتی افغانستان به نشر رسانیده و می نویسد: در حالی که انتخابات جنجال برانگیز افغانستان به یک خاتمه نامعلوم نزدیک می شود، این نگرانی ها افزایش یافته است که مشکلات ناشی از این انتخابات، نظم سیاسی افغانستان را که در سیزده سال گذشته به کمک امریکا به میان آمده است، با خطر مواجه سازد.

روزنامه می افزاید این سوال ها هم مطرح شده اند که آیا کاندیدان خواهند توانست اعتراضات حامیان خود را مهار سازند.

لانس انجلس تایمز در اشاره به بیانات اخیر والی بلخ عطا محمد نور نوشته که چند روز پیش گفته بود، اگر معاملهء بین کاندیدان روی شراکت قدرت صورت نگیرد، و اگر اشرف غنی احمدزی برنده انتخابات اعلان شود، عبدالله شاید جلو اعتراضات حامیان اش را گرفته نتواند.

لاس انجلس تایمز به بیانات جمعه خان همدرد والی پکتیا و از حامیان اشرف غنی احمدزی نیز اشاره کرده که گفته است، ما باید با وضاحت بگوییم که طرفدار بحران نیستیم ولی اگر شماری از افراد کوشش کنند نتیجه انتخابات را نپذیرند و افغانستان را به سوی بحران ببرند، ما به هر قیمت از رای خود دفاع خواهیم کرد.

XS
SM
MD
LG