لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۲۴ قوس ۱۳۹۸ کابل ۰۹:۱۷

آرمان ملی: مسوولیت سنگین اعضای ولسی جرگه


معرفی اعضای کابینه جدید به ولسی جرگه و سفر وزیر خارجه ایران به افغانستان، سرخط مهمترین مطالب شماری از روزنامه های چاپ امروز کابل است.

سرنوشت

روزنامه مستقل سرنوشت مینویسد که در سه روزآینده نامزد وزیران هریک برنامه های کاری شانرا تشریح خواهند کرد ویکشنبه آینده پروسه رای دهی درولسی جرگه آغازخواهد شد.

آرمان ملی

روزنامه آرمان ملی سرمقاله اش را تحت عنوان " مسوولیت سنگین اعضای ولسی جرگه " به نشر رسانده است.

درادامه سرمقاله آمده که، نامزد وزیران جدید ازسوی رئیس جمهوربه ولسی جرگه معرفی شدند واکنون اعضای این جرگه مسوولیت دارند تا درخصوص بررسی اسناد تحصیلی وموضوع داشتن تابعیت دوگانه این افراد با دقت عمل نمایند.

سرمقاله نویس پیشنهاد میکند که نماینده گان مردم درولسی جرگه باید بدون درنظرداشت مسایل قومی وزبانی، به توانایی ها وتعهد این افراد درقبال مسوولیت های شان توجه نمایند.

نویسنده آرمان ملی نگران این موضوع است که مبادا درروزرای دهی به تخصص و تجربه کاری توجه نشود و دستاورد های یک سال اخیر به خاک یکسان شود و این کشور به سوی فساد و تباهی کشانده شود.

انیس

روزنامه دولتی انیس مینویسد که مقامات حکومت وحدت ملی در تشکیل کابینه از دقت لازم کار گرفته وافراد معرفی شده همه مناسب پُست های حکومتی اند.

نویسنده اظهارامیدواری میکند که افراد معرفی شده میتوانند رای اعتماد ولسی جرگه را بدست آورند.

انیس اظهارات رئیس ولسی جرگه را نیزگرفته که گفته، درگذشته حکومت فیصله های این جرگه را تائید نکرده است.

هیواد

روزنامه دولتی هیواد مینویسد فیصله های ولسی جرگه درمورد دادن رای اعتماد یا عدم اعتماد باید به جای خودش بماند.

نویسنده این روزنامه نیزتاکید میکند که اعضای ولسی جرگه باید بدون درنظرداشت تفاوت های قومی و زبانی به اعضای کابینه ازحق رای شان استفاده کنند.

درعین حال برخی از روزنامه های چاپ امروز کابل، در مورد سفر وزیر خارجه ایران به افغانستان تبصره های داشته اند.

سرنوشت

روزنامه سرنوشت، به از نقل از جواد ظریف وزیر خارجه ایران نوشته که می گوید به همکاری های دوامدارش با افغانستان ادامه خواهند داد.

ویسا

روزنامه مستقل ویسا به نقل از حامد کرزی رئیس جمهورپیشین کشورنوشته که کشورهای ایران، چین و روسیه میتوانند در راستای پایان جنگ های منطقوی نقش موثر داشته باشند.

این روزنامه مینویسد که رئیس جمهورغنی روابط خوب با ایران برقرار خواهد کرد و برای تقویت همکاری های دوکشور نیز تلاش خواهد کرد.

ویسا در یک مطلب دیگر مینویسد که نوازشریف صدراعظم پاکستان با مقامات عربستان سعودی درمورد طالبان افغان وگروه داعش گفتگوکرده است.

درادامه این مطلب آمده که عربستان سعودی میداند که اسلام آباد تا کدام حد بالای طالبان افغانی نفوذ دارد و می خواهد که با استفاده از این ظرفیت پاکستان خودش را به طالبان افغانی نزدیک سازد.

ویدا بره کی

XS
SM
MD
LG