لینک های دستیابی پذیر

خبر تازه
شنبه ۲۵ عقرب ۱۳۹۸ کابل ۰۵:۳۷

پاکستان تمام محکومین به مرگ را اعدام می کند


پاکستان از این بعد تمام محکومین به مرگ را که رییس جمهور آن ها را عفو نکند، اعدام می کند. امنستی انترنشل یا سازمان نظارت از حقوق بشر تخمین میکند که تعداد کسانیکه به تروریزم و دیگر جرایم در پاکستان محکوم به مرگ اند، به بیش از هشت هزار نفر میرسد و تعداد زیاد از آنها خواهان عفو از سوی رییس جمهور شده اند.

بعد از حملهء ماه دسمبر سال گذشتهء تندروان بر یک مکتب نظامی در پشاور که در آن 134 طفل و 9 بزرگسال کشته شدند پاکستان ممانعتی را که برای سزای اعدام موجود بود، از میان برداشت و تنها اعدام کسانی را آغاز کرد که به تروریزم مجرم شناخته شده اند.

یک مقام ارشد وزارت داخله پاکستان به آژانس خبری فرانسه گفته است، این وزارت به مقامات ایالتی دستور داده سزای اعدام بر تمام کسانی را که از سوی رییس جمهور بخشیده نشده اند، عملی سازد. اکبر حسین درانی وزیر داخله ایالت بلوچستان تایید کرده که این دستور را گرفته اند.

نهادهای مدافع حقوق بشر و اتحادیهء اروپا ازین اقدام پاکستان انتقاد کرده و گفته اند، سیستم قضایی این کشور نواقص زیاد دارد و شاید تعداد زیاد افراد بیگناه قربانی این اقدام شوند. گروهء مسمی به پروژه عدالت در پاکستان میگوید، براساس تحقیقات آنها در حال حاضر بیش از 500 عریضه عفو روی میز رییس جمهور مامون حسین موجود اند که 19 آن رد شده است.

از سال 2008 تا دسمبر سال گذشته مجرمین ملکی در پاکستان به دار آویخته نشده بودند. فقط یک نفر که یک محکمه نظامی اورا به سزای اعدام محکوم کرده بود در سال 2012 به دار آویخته شد.

حامیان سزای اعدام در پاکستان میگویند این اقدام یگانه راه موثر برای جلوگیری از خشونت های تندروان است. ولی گروه های مدافع حقوق بشر میگویند سیستم قضایی پاکستان خیلی کند است و رسیده گی به اکثر قضایا سالها وقت می گیرد و تاحدی زیاد به شاهدان اتکا میگردد و سارنوالان هم مصونیت کم دارند. به گفته این گروه ها، به همین سبب برخورد با قضیای تروریزم خیلی مشکل است زیرا تندروان می توانند شاهدان و سارنوالان را بترسانند تا از دعوای خود بگذرند.

XS
SM
MD
LG