لینک های دستیابی پذیر

خبر تازه
پنجشنبه ۲۳ عقرب ۱۳۹۸ کابل ۰۹:۱۳

کنفرانس تقویت روابط اقتصادی افغانستان با کشورهای همسایه، در آلماتا آغاز شد


وزارت تجارت و صنایع افغانستان می گوید، در کنفرانس تجارتی و اقتصادی قزاقستان چگونگی بهبود تجارت و روابط اقتصادی بین افغانستان و کشور های آسیای میانه بررسی می شود.

مزمل شینواری سرپرست وزارت تجارت و صنایع افغانستان در صحبتی با رادیو آزادی گفت، هدف اساسی کنفرانس این است که ما چگونه می توانیم تجارت بین افغانستان و کشورهای آسیای میانه را تقویت بخشیم.

او گفت:

" این کنفرانس تحت عنوان تقویت روابط تجارتی و اقتصادی بین افغانستان و کشورهای همسایه آن، دیروز از سوی کمیسیون اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد در امور آسیا پاسفیک یا یونیسکیپ در شهر آلماتای قزاقستان آغاز و تا روز پنجشنبه ادامه دارد. "

این کنفرانس همچنان روی مشخص ساختن پروژه های اقتصادی منطقه یی نیز تمرکز خواهد کرد. پروژه های که در نتیجهء تلاش های مشترک سرمایه گذاران افغان و کشور های همسایه تطبیق خواهند شد.

شاکر کارگر مشاور رییس جمهور در امور کشورهای آسیای میانه و روسیه، هیات افغانی را در این کنفرانس، رهبری می کند.

سرپرست وزارت تجارت افغانستان در ادامه صحبت خود گفت، فیصله های این کنفرانس الزامی نیست، اما در این کنفرانس تاجران و سرمایه گذاران کشور های آسیای میانه تشویق می شوند تا در افغانستان سرمایه گذاری کنند و این آغاز پروسه است تا روابط تجارتی و اقتصادی بین افغانستان و کشورهای آسیای میانه تقویت شود.

قبل از این، کنفرانس مشابه در شهر مزارشریف مرکز ولایت بلخ برگزار شده بود که در آن تاجران و سرمایه گذاران شرکت های خصوصی افغانستان و کشورهای آسیای میانه اشتراک داشتند، اما کنفرانس کنونی در قزاقستان نخستین نشستی است که برگزاری آن را اداره یونیسکیپ به عهده داشته و در آن نماینده های سایر کشورهای همسایه افغانستان نیز اشتراک دارند.

مزمل شینواری معین و سرپرست وزارت تجارت و صنایع افغانستان به ادامهء برگزاری چنین کنفرانس ها اشاره کرده گفت، دلچسپی جامعه جهانی برای برگزاری کنفرانس های اقتصادی در کشورهای آسیای میانه و بخصوص افغانستان بسیار زیاد است.

معین و سرپرست وزارت تجارت و صنابع افغانستان اضافه کرد که چندین برنامه در مورد رشد اقتصادی کشورهای آسیای میانه روی دست است. وی افزود، یکی از این برنامه ها برنامه کاریک می باشد که از سوی بانک انکشاف آسیایی برای رشد اقتصادی کشورهای آسیای میانه کار می کند.

همزمان با این بانک جهانی یک برنامه جدید را برای کشورهای آسیای میانه آغاز کرده که اولین جلسهء آن سه روز قبل در شهر دوبی امارات متحدهء عربی در مورد چگونگی ارتباطات تجارتی و اقتصادی بین پاکستان، افغانستان و کشورهای آسیای میانه برگزار شده است.

XS
SM
MD
LG