لینک های دستیابی پذیر

خبر تازه
دوشنبه ۲۷ عقرب ۱۳۹۸ کابل ۰۶:۱۶

وزیر داخلهء پاکستان: حضور مهاجرین افغان کدام تهدید محسوب نمی شود


وزیر امور داخله پاکستان می گوید، حضور مهاجرین افغان در این کشور کدام تهدید به حساب نمی آید. اما لازم است تا آنانی را که نا آرامی ایجاد می کنند، تحت نظارت قرار داد.

چودری نثار احمد خان این مطلب را در مصاحبهء با تلویزون دولتی پاکستان بیان کرده گفت، عملیات بر ضد گروه های دهشت افگن، بدون کدام تفاوت ادامه دارد.

چودری نثارعلی خان گفت، این کار نه تنها کار پولیس و یا دیگر ارگان های تطبیق قانون است، بلکه مسوولیت هر تبعهء این کشور است تا در مورد افراد مشکوک به حکومت اطلاع دهد.

چودری نثارعلی خان در ادامه این مصاحبه در مورد عملیات نظامی که همین اکنون در مناطق قبایلی نزدیک به سرحدات افغانستان ادامه دارد گفت،عملیات بر ضد همهء گروه های تروریستی در منطقه بدون کدام تفاوتی بین گروه ها به طور یکسان ادامه دارد.

چودری نثارعلی خان گفت:

"در پاکستان 60 تنظیم مختلف حضور دارد که براساس قوانین این کشور غیرقانونی اعلان شده و بر فعالیت آن ها قیودات وضع گردیده است. علاوه بر این حدود 300 گروه دیگر وجود دارند که فعالیت آن ها از سوی سازمان ملل متحد، ایالات متحده امریکا و جامعه بین المللی منع شده است. از آنجایی که موضوع شبکه حقانی مطرح می شود، سازمان ملل متحد فعالیت این گروه را منع قرار داده، اما پاکستان این گروه را غیر قانونی نمیداند. زیرا این گروه هیچ اقدام تروریسی در داخل پاکستان انجام نداده است."

اینکه پاکستان چرا علیه شبکه حقانی و گروه حافظ سعید و دیگر گروه های مشابه آن عملیات نمی کند و آنها را شامل فهرست گروه های غیرقانونی نمی سازد، سوالیست که با رحیم الله یوسفزی کار شناس امور سیاسی و خبرنگار در شهر پشاور مطرح شده است.

آقای یوسفزی در پاسخ به این سوال خبرنگار رادیو مشال رادیو آزادی می گوید:

"در پالیسی تا حدی تغییر به میان آمده و آنچه که اکنون به نظر من می رسد، گروه های جهادی که خلاف هندوستان فعالیت می کنند، تاهنوز به آنها چیزی نمی گویند و فعالیت آنها منع نشده که در میان آنها گروهء لشکر طیبه شامل است.اما بر خلاف گروه های شورشی افغان به خاطرعملیات نمی کنند که پاکستان به حکومت افغانستان مشوره کرده و مقامات افغان با پاکستان پذیرفته اند که حکومت افغانستان با این گروه ها در باره صلح و امنیت گفتگو کرده و تلاش ها برای گفتگوی صلح جریان دارد. بدین ترتیب در این زمینه تا حدی فریق وجود دارد. اما برخورد با این گروه ها همچون گذشته نیست."

وزیر امور داخله پاکستان در پایان مصاحبه خود گفت، گروه داعش در پاکستان فعالیت ندارد. به گفتهء وی تنها تعداد از جنگجویانی که قبلاً در چوکات گروه های مختلف پاکستان فعالیت داشتند، اکنون بنام گروه دولت اسلامی کار می کنند.

XS
SM
MD
LG