لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۴ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۰۲:۵۲

وزیر معارف: حدود سه میلیون طفل واجد شرایط به تعلیم و تربیه دسترسی ندارند


وزیر جدید معارف افغانستان تلاش میکند با انجام یک سروی درآینده نزدیک دلایل عدم شمولیت اطفال به مکاتب را دریابد و برای حل آن اقدام جدی کند.

اسدالله حنیف بلخی وزیر معارف این مطلب را روزپنج شنبه حین تشریح برنامه های صد روزنخست کاری اش دریک نشست خبری درکابل بیان کرد:

" در حدود سه میلیون طفل واجد شرایط که بیشتر شان قشر اناث افغانستان استند، دسترسی به تعلیم و تربیه یا معارف ندارند، راه های حل این است که اول ما سروی درست بکنیم که آیا همین تعداد در کجا استند و ترتیب طرح برای شمولیت آنها بکنیم تا تحت پوشش معارف قرار گیرند و ما طرح های را دراین راستا آماده بسازیم. "

آقای بلخی همچنان گفت که هم اکنون پنجاه درصد مکاتب درکشور بدون ساختمان بوده و کار برخی دیگرمکاتب که به قراردادی ها سپرده شده نیز ناتمام باقی مانده است.

وزیر معارف تاکید دارد که حکومت باید مطابق به قانون از قراردادی های که پروژه های معارف را ناتمام باقی مانده وضاحت بخواهد.

وزارت معارف در نظر دارد تا پس از این همه ساله یک میلیون شاگرد جدید را در مکاتب جذب کند و به همین منظور سیزده هزار بست برای استادان هم از سوی این وزارت به حکومت پیشنهاد شده است.

هم اکنون 10 میلیون طفل و جوان در مکاتب مختلف در سراسر افغانستان مصروف درس اند.

اما مردم می گویندکه به دلیل ناامنی در برخی از ولایات، دها مکتب به روی شاگردان بسته شده و دها هزار متعلم از نعمت فراگیری درس بی بهره مانده اند.

برخی از کارشناسان هم می گویندکه جلب و جذب اطفال به مکاتب کاری دشواری نیست، به شرط آنکه امنیت تامین باشد.

فاروق بشر استاد در پوهنتون کابل:

" در افغانستان، اولین و مهم، موضوع امنیت است، تا زمانیکه امنیت نباشد، توجه به تعلیم در تمام کشور کار مشکلی است، همین اکنون حتا در شهرها، دها هزار طفل در روی سرک ها گدایی می کنند، نه تعلیم است و نه تربیه، اما شامل ساختن آنها در معارف کار ناممکن نیست، به شرط اینکه دولت از امکانات خود استفاده کند و گام های عملی را در خصوص بردارد. "

بسیاری از کارشناسان به این باور اندکه در بیش از سیزده سال گذشته به کمیت در معارف توجه صورت گرفته، اما کیفیت نادیده گرفته شده است.

آنها تاکید دارندکه نیاز است تا وزیر جدید معارف در کنار کمیت به کیفیت هم به گونه جدی توجه و رسیده گی کند.

جمشید حبیب زاده

XS
SM
MD
LG