لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۵ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۰۶:۳۸

"مشکلی را که اردوی عراق حل کرد، هنوز در اردوی افغان موجود است"


واشنگتن اگزماینر

نشریۀ واشنگتن اگزماینر در گزارشی به وضعیت اقتصادی و امنیتی افغانستان پرداخته است.

در بخشی ازین گزارش آمده که جان سوبکو سرمفتش امریکا در امور بازسازی افغانستان گفته است: مشکلی را که اردوی عراق حل کرد، هنوز در اردوی افغانستان موجود است و نیروهای امنیتی افغان هنوز آماده نیستند که ازین کشور به تنهایی دفاع کنند.

سوبکو روز سه شنبه در یک کنفرانس خبری گفته که افغان ها برای کشور خود می جنگند و خون می ریزند، آنها مردم دلیر اند و در توانایی های جنگی شان شک ندارم، اما اقتصاد افغانستان در یک حالت خطرناک و متکی به کمک های مالی و نظامی امریکاست.

واشنگتن اگزماینر به نقل از جان سوبکو نوشته که گفته است: "به همین دلیل اگر از نیروهای امنیتی افغان حمایت نشود افغانستان با حالت دشواری روبرو خواهد شد."

نشریه به وضعیت عراق اشاره کرده می نویسد که پس از آنکه اردوی عراق نتوانست در شهر موصل در مقابل شورشیان گروه دولت اسلامی مقاومت کند، حکومت عراق به یک حقیقت پی برد و بغداد اعلام کرد که در اردوی این کشور 50 هزار سرباز ثبت نام شده بودند اما اصلاً وجود نداشتند.

این کار توسط مقام های عراقی شده بود تا شمار سربازان را زیاد جلوه دهند و معاش آنها را خود بگیرند.

واشنگتن اگزماینر به نقل از جان سوبکو نوشته است که این مشکل هنوز در افغانستان وجود دارد.

عرب نیوز

نشریۀ عرب نیوز در تازه ترین شماره اش گزارشی نوشته که عنوان آنست "با قطع کمک، تمویل کننده های خارجی کابل را با بحران دچار ساخته است."

نشریه به استناد گزارشی از خبرگزاری رویترز نوشته است، ناکامی افغانستان در تعیین تاریخ برگزاری انتخابات به تعویق افتادۀ ولسی جرگه و نیامدن اصلاحات در سیستم انتخاباتی سبب شده تا تمویل کننده های خارجی از پرداخت پول برای انتخابات خود داری کنند.

به باور نویسنده با این اقدام افغانستان با یک بحران سیاسی دیگر روبرو می شود.

پروژۀ تمویل انتخابات افغانستان را ادارۀ انکشافی سازمان ملل متحد یا UNDP به پیش می برد.

عرب نیوز می نویسد که تصمیم گیری در بارۀ پایان دادن به این پروژه نشان می دهد که تمویل کنند های خارجی آماده اند تا پروژه های را که ناکام می شوند تمویل نکنند.

برای پروژۀ سه سالۀ تمویل انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی افغانستان 338 میلیون دالر در نظر گرفته شده بود.

XS
SM
MD
LG