لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۳ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۰۱:۱۶

ویسا: آتش بس می تواند دشمنان صلح را در کشور افشا سازد


روزنامه های چاپ امروز کابل بیشتر مطالب و تبصره های خود را در مورد نشست صلح در اسلام آباد و به میان آمدن امیدواری ها در این رابطه نوشته اند.

ویسا

روزنامه غیر دولتی ویسا سرمقاله اش را زیر این عنوان نوشته که آتش بس می تواند دشمنان صلح را در کشور افشا سازد.

سر مقاله نویس نوشته که رهایی زندانیان، بیرون ساختن نام های طالبان از لست سیاه، خروج نیروهای بین المللی از افغانستان و تغییر در قانون اساسی این کشور از خواست های طالبان مسلح در نشست اسلام آباد بوده است.

سرمقاله نویس گفته است، اگر هدف حکومت و طالبان مسلح از این نشست تامین صلح در افغانستان باشد، در نشست بعدی باید روی آتش بس موقت توافق کنند.

به باور سرمقاله نویس، با این کار افغانان هم به آرمان بزرگ شان که صلح است خواهند رسید و هم حلقات که بگونه پنهانی پروسه صلح را تخریب می کنند، افشا می گردند.

سرنوشت

مذاکرات صلح در میان امیدواری ها و شک ها این عنوان سرمقاله روزنامه غیر دولتی سرنوشت است.

سرمقاله نویس گفته است که آماده شدن طالبان مسلح برای مذاکرات صلح خبر خوش برای افغان ها در سال 2015 میلادی می باشد.

سرمقاله نویس مذاکرات صلح در اسلام آباد را بخاطری بسیار مهم خوانده که بر علاوه عبدالطیف منصور برخی از چهره های با نفوذ طالبان مسلح نیز در آن اشتراک کرده بودند.

اما سرمقاله نویس سرنوشت گفته است که عدم حضور نماینده های دفتر قطر طالبان در نشست اسلام آباد یکی از پرسش های است که مطرح می شود.

آرمان ملی

روزنامه غیر دولتی آرمان ملی در مطلبی نوشته که طالبان در این نشست توافق کرده اند که در روز های عید سعید فطر آتش بس خواهند کرد اما در مطلب جزئیات بیشتر در این مورد ارائه نشده است.

در مطلب گفته شده که در نشست صلح در اسلام آباد قاری دین محمد و ملا عباس دو نماینده دفتر قطر طالبان نیز حضور داشتند.

انیس

روزنامه دولتی انیس در سرمقاله اش نوشته که نشست صلح در مری پاکستان یک اقدام خوب برای تامین صلح بوده و مردم را نیز بسیار امیدوار ساخته است.

سرمقاله نویس گفته است که مذاکرات صلح در مری با نشست های قبلی در مورد صلح بسیار متفاوت بوده چون این نشست رسمی بود و طالبان نیز حضور شان را در آن رد نکرده اند.

نسیم شفق

XS
SM
MD
LG