لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۳ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۱۲:۲۳

شاهد: مذاکرات صلح در چوکات اجماع ملی پیش خواهد رفت


شهزاده شاهد سخنگوی شورای عالی صلح افغانستان

شورای عالی صلح افغانستان اجماع ملی را برای پیشبرد گفتگو های صلح با مخالفان مسلح، مهم می داند.

شورای عالی صلح افغانستان می گوید: مذاکرات صلح با مخالفان مسلح دولت بر اساس برنامه رییس جمهور غنی در چوکات یک اجماع ملی با مشوره و حمایت مردم پیش خواهد رفت.

شهزاده شاهد سخنگوی این شورا روز یکشنبه در صحبت با رادیو آزادی گفت: آنان تلاش می کنند تا از طریق اجماع ملی به تامین صلح عادلانه و دایمی نائل آیند.

آقای شاهد گفت: قبل از این نیز در بحث گفتگو های صلح با احزاب سیاسی، رهبران سابق جهادی، شورای ملی، جامعه مدنی و علمای دین مشوره صورت گرفته است.

" با آنکه مذاکرات فعلی صلح به رهبری شورای عالی صلح آغاز گردیده است اما کوشش شده که نماینده های جناح های مختلف در آن اشتراک داشته باشند، هر پیشرفت که در بحث گفتگو های صلح صورت می گیرد به توافق و اجماع همه افغان ها انجام شود، اجماع ملی در این رابطه وجود دارد و همه خواهان تامین صلح اند."

این اظهارات در حالی صورت می گیرند که اولین مذاکرات رسمی صلح میان نماینده های حکومت و طالبان مسلح هفته گذشته در پاکستان صورت گرفت.

قرار است دور بعدی مذاکرات صلح پس از ماه رمضان در محلی که تاکنون مشخص نشده برگزار گردد.

این در حالیست که رئیس جمهور غنی تامین روابط با طالبان مسلح را به نفع افغانستان خوانده و روی ادامه گفتگو های صلح تاکید کرده است.

آقای غنی برای تامین صلح همواره روی ایجاد اجماع ملی، منطقوی و بین المللی اصرار ورزیده است.

اما برخی از اعضای ولسی جرگه افغانستان روی تامین آتش بس پیش از انجام دور دوم مذاکرات صلح، تاکید می کنند.

عبدالقادر ځاځی یک عضو این جرگه در صحبت با رادیو آزادی گفت: اعتماد سازی میان حکومت افغانستان و مخالفان مسلح باید از همین نقطه آغاز شود.

"اگر می خواهند اعتماد سازی بکنند بهترین طریقه همین است که حکومت افغانستان مساله تامین آتش بس را با آنان مطرح بکند از همین طریق واضح خواهد شد که طرف مذاکره کننده سران طالبان اند و یا خیر؟ و یا کسانی اند که فاقد صلاحیت استند.

اگر آنان آتش بس را قبول کردند و در افغانستان آتش بس تامین گردید و جنگ طالبان دیگر ادامه نیافت به همین معنی است که اعتماد سازی صورت گرفت، اعتماد سازی باید از همین نقطه آغاز گردد."

با آنکه برخی از آگاهان سیاسی نسبت به نخستین دور مذاکرات رسمی صلح خوشبین هستند، اما می گویند که با روشن شدن خواست های طالبان اراده و نیت این گروه در مذاکرات صلح مشخص خواهد شد.

با این حال اعضای هیئت مذاکره کننده گفتگو های صلح گفته است که آتش بس در جریان ادامه گفتگوهای صلح امکان پذیر است نه پیش از انجام مذاکرات صلح.

سحرلیوال

XS
SM
MD
LG