لینک های دستیابی پذیر

سه شنبه ۲ عقرب ۱۳۹۶ کابل ۰۳:۱۰

تا اخیر هفته جاری کمیته گزینش رسماً به کارش آغاز میکند


جاوید فیصل معاون سخنگوی ریاست جراییه

پس از مدت ها انتظار بالاخره کمیته گزینش قرار است کار اش را آغاز و بزودی فهرست افراد برای عضویت در کمیسیون های انتخاباتی را تهیه و به ریاست جمهوری بفرستد.

جاوید فیصل معاون سخنگوی ریاست اجراییه روز چهار شنبه در صحبت با رادیو آزادی گفت، تلاش می‌شود تا قبل از پایان یافتن هفته جاری کمیته گزینش به کارش آغاز نماید.

آقای فیصل همچنان گفت، اگر کار این کمیته به زودی آغاز نگردد، انتخابات آینده با چالش های جدی روبرو خواهد شد:
" پلان است که تا آخر همین هفته کار شان را رسماً آغاز کنند و لست پیشنهادی کمیشنران کمیسیون های انتخابات را به حکومت افغانستان بسپارند اگر شروع نشود ما وقت بیشتر از دست می‌دهیم و هدف که بخاطر اصلاح نظام انتخاباتی است آنرا در وقت و زمانش بر آورده ساخته نمی‌توانیم و بهتر است که به زودترین فرصت کمیته کارش را آغاز کند تا به هدف اصلاح نظام انتخاباتی رسیده‌گی شود. "

در ماه میزان سال جاری کمیته گزینش به اساس پیشنهاد کمیسیون اصلاح نظام انتخاباتی و نهاد های ناظر انتخابات به حکم رییس جمهور ایجاد گردید.

کار کمیته گزینش این است تا افراد را برای عضویت در کمیسیون های انتخاباتی به ریاست جمهوری معرفی نماید.

ریاست اجراییه در حالی از آغاز کار کمیته گزینش سخن می‌زند که مسوولان بنیاد انتخابات شفاف افغانستان می‌گویند که پس از آغاز اولین جلسه این کمیته لیست ۳۶ نفری اعضای کمیسیون های انتخاباتی را به ریاست جمهوری می‌فرستند.

رییس جمهور از میان افراد پیشنهاد شده از سوی کمیته گزینش ۷ تن را به حیث کمیشنران کمیسیون مستقل انتخابات و ۵ تن دیگر را در کمیسیون شکایات انتخاباتی تعین می‌کند.

در این حال یک مسوول کمیسیون مستقل انتخابات که از گرفتن نامش خود داری کرد در صحبت با رادیو آزادی با کار کمیسیون اصلاح نظام انتخاباتی و کمیته گزینش مخالفت نشان داد و گفت که در آینده مسوول هر بحران در کشور حکومت و این کمیسیون خواهد بود.

از سوی هم محمد نعیم ایوب زاده رییس بنیاد انتخابات شفاف و عضو کمیته گزینش می‌گوید، تمام کارهای حقوقی و تخنیکی کمیته گزینش تکمیل گردیده و بر اساس حکم رییس جمهور این کمیته رسماً به کارش آغاز می‌کند:

" خوشبختانه از نقطه نظر حقوقی و تخنیکی تمام کار ها تکمیل است برای آغاز رسمی کار کمیته گزینش برای انتخابات رییس صاحب جمهور هدایت داد که کمیته گزینش کار خود را آغاز کند در بحث تخنیکی افرادیکه به اساس انتخابات معرفی شده اند فقط همه چیز منتظر هدایت رییس جمهور می باشد."

با آنکه آقای ایوب زاده از گرفتن نام های اعضای این کمیته خود داری کرد اما گفت که هفت تن که سه تن آنها از نهاد های جامعه مدنی و ۴ تن دیگر شان مربوط نهاد های حکومتی می‌باشند تعیین گردیده اند.

اما یک منبع کمیسیون اصلاح نظام انتخاباتی که از افشای نامش خود داری کرد به رادیو آزادی گفت که محمد نعیم ایوب زاده، خانم زرقا، فهیم دشتی، مولوی دین محمد گران لطف الرحمن هوتک، ضیا لنگری و دانش به حیث اعضای کمیته گزینش تعین شده اند.

گزارش: فرشته ندا

XS
SM
MD
LG