لینک های دستیابی پذیر

یکشنبه ۳۰ ميزان ۱۳۹۶ کابل ۰۲:۴۲

جامعه مدنی: حکومت در جلوگیری از حوادث اخیر امنیتی ناتوان بوده است


وقوع چند حادثه اخیر امنیتی در شهر کابل و برخی ولایات کشور فعالان شبکه جامعه مدنی وحقوق بشر را نگران ساخته و آنان حکومت را در تامین امنیت مردم به ناتوانی متهم می‌کنند.

فعالان این نهاد روز پنجشنبه با برگزاری نشستی در کابل تاکید کردند که حکومت نباید در برابر جان شهروندان بخصوص چهره های شاخته شده کشور بی تفاوت بماند.

احمد ذکی یکی از این فعالان اعلامیه را که حاوی نگرانی ها و سفارشات شان برای حکومت بود به خوانش گرفت که در بخشی آن چنین آمده است:

" گسترش نا امنی ها و ترور شهروندان در پایتخت باعث نگرانی روز افزون شهروندان و فعالان مدنی گردیده است ما شاهد حوادث ناگوار دهشت افگنانی زیادی بوده ایم، گروگان گیری بیست تن از افراد ملکی و بیگاه دقیق درهمان محل گروگان گیری قبلی و همچنان حادثه سو قصد بجان چهره های مطرح ملی مانند آقای سعیدی در شهر کابل این نگرانی ها را بیشتر ساخته است. "

روز سه شنبه هفته جاری بالای احمد سعیدی دیپلومات سابق افغان در پاکستان و یکی از تحلیلگران مسایل سیاسی در کابل حمله مسلحانه صورت گرفته و چندی پیش شماری از غیر نظامیان یکبار دیگر در ولایت زابل از سوی افراد مسلح به گروگان گرفته شدند.

این حوادث پس از آن صورت گرفت که هزاران تن در اعتراض به حادثه سر بریدن هفت غیر نظامی در ولایت زابل از سوی افراد مسلح در کابل به جاده ها ریخته و خواهان تامین عدالت و امنیت شدند.

فعالان شبکه جامعه مدنی و حقوق بشر تاکید کردند که رهبران حکومت در زمینه تامین امنیت مردم به اعتراض کننده‌گان وعده سپرده و نباید آنرا فراموش نمایند.

آنان از مسوولان حکومت وحدت ملی تقاضا کردند تا عاملین سو قصد بجان احمد سعیدی را بازداشت و محاکمه کرده، در خصوص مسوولان امنیتی و دفاعی تجدید نظر نموده و رهبران حکومت به وعده های شان با اعتراض کننده‌گان بیستم عقرب عمل نمایند.

این فعالان همچنان از حکومت خواستند تا اظهارات اخیر ظاهر قدیر معاون اول ولسی جرگه را در خصوص حمایت حکومت از گروه داعش در افغانستان به گونه جدی پیگیری کرده و در خصوص شناسایی ستون پنجم در داخل نظام نیز تلاش نماید.

در این حال وزارت داخله افغانستان با آنکه برخی مشکلات در مسایل امنیتی را می‌پذیرد اما تاکید دارد که حکومت در تامین امنیت مردم متعهد است است.

صدیق صدیقی سخنگوی این وزارت در صحبت به رادیوآزادی در مورد اقدامات در خصوص حوادث اخیر در کشورچنین گفت:

" در حادثه اخیرکه بالای محترم سعیدی صاحب هم فیرشده پولیس ولایت کابل با سایر نهادها به گونه جدی موضوع را بررسی می‌کنند و بیشترین تلاش ما همین است که افرادیکه در این حادثه شامل بودند هر چه زود تر بازداشت شوند امیدوار هستم کسانیکه در جامعه مدنی استند بالای پولیس ولایت کابل اعتماد کنند و در مجموع بیشترین تلاش حکومت همین است که مردم در یک فضای امن زنده‌گی بکنند. "

آقای صدیقی همچنان اطمینان داد که تلاش ها برای رهایی گروگانان در ولایت زابل نیز به شدت ادامه دارد.

این بار نخست نیست که فعالان جامعه مدنی در کابل بخاطر افزایش نا امنی ها ابراز نگرانی کرده و حکومت را متهم به عدم توجه به تامین امنیت مردم می‌کنند، بلکه پیش از این نیز این فعالان در خصوص حوادث امنیتی گردهمایی های مشابه را برگزار کردند.

این بار فعالان جامعه مدنی به این باور اند که هرگاه حکومت برنامه های جامع را برای تامین امنیت طرح نکند و از تاکتیک های جدید نظامی برای سرکوب تروریستان کار نگیرد وضعیت در کشور بدتر گردیده و مشکلات امنیتی بیشتر خواهد شد.

گزارش: جاوید حسن زاده

XS
SM
MD
LG