لینک های دستیابی پذیر

یکشنبه ۳۰ ميزان ۱۳۹۶ کابل ۰۲:۴۱

رهبر بلوچ ها: خبر مرگم در عملیات اردوی پاکستان دروغ بود


داکتر الله نظر رهبر جبهه آزادی بلوچ ها

جدایی طلبان بلوچ در پاکستان یک نوار ویدیویی را پخش کرده و در آن گفته اند که داکتر الله نظر رهبر جبهه آزادی بلوچ ها زنده است.

الله نظر میگوید خبر مرگش نادرست است و وی به مخالفت مسلحانه علیه حکومت پاکستان ادامه خواهد داد.

پاکستان تا حالا به این باور بود که داکتر الله نظر در ماه اگست امسال، در یک حمله کشته شده است.

نشر نوار ویدیویی تازه از سوی جدایی طلبان بلوچ، آن گزارشی حکومت پاکستان را ظاهراً رد می کند که گویا داکتر الله نظر در ماه اگست کشته شده است.

رهبر جبهه آزادی بلوچ ها در این نوار ویدیویی گفته است که به مخالفت های مسلحانه علیه حکومت پاکستان ادامه خواهد داد.

سرفراز بگتی وزیر داخله ایالت بلوچستان در هشتم ماه سپتمبر به رسانه ها گفته بود، بر اساس برخی گزارش های تائید ناشده، الله نظر بلوچ در یک عملیات نیروهای پاکستانی کشته شده است.

او بخاطری واژه تائید ناشده را به کار برد که پیش از این و به دنبال عملیات نظامی، شواهدی به دست نیامده بود تا زنده بودن الله نظر را ثابت کند.

با این هم، تا حالا نشر ویدیوی جبهه آزادی بلوچ ها به صورت مستقلانه تائید نشده است.

اما خبرگزاری رویترز می گوید، میران بلوچ سخنگوی جبهه آزادی بلوچ ها گفته است که این ویدیو در ماه نومبر ثبت شده است.

در بخشی همین نوار، الله نظر با تأکید بر اینکه به مبارزه برای آزادیخواهی ادامه خواهد داد می گوید:

"از چندی به اینسو، حکومت در مورد مرگ من تبلیغ می کند. آنها به صورت آشکار دروغ می گویند و من می خواهم به مردمم بگویم که تحریک های آزادیخواهی مردم با مرگ یک تن پایان نمی یابد. امروز بلوچ ها یک اداره قدرتمند و قابل اعتماد دارند که قابلیت رسانیدن به منزل آزادی را دارا اند."

شاهزاده ذوالفقار یک تحلیلگر مسایل سیاسی به رادیو آزادی گفت، با آنکه تا حالا زمان نشر این ویدیو تثبیت نشده است اما به نظر می رسد که نوار تازه باشد.

به گفته وی، کوتاه بودن این ویدیو شاید بر جدید بودن آن دلالت کند که الله نظر به یک محل امن رسیده و سپس نوار را ثبت کرده است.

این تحلیلگر پاکستانی در ادامه می افزاید:

"برای یکجا ساختن مردم، نشر چنین ویدیو خیلی ضروری بود و بر الله نظر هم فشار زیاد بود زیرا طرفداران و هم نظران وی باید میدانستند که داکتر الله نظر زنده و صحتمند است. بناً اینگونه ویدیو ها، همیشه پس از یک مدت تثبیت می شوند."

پیش از این گزارش های نشر شدند که نواب براهمداغ بگتی رهبر حزب جمهوری خواهان بلوچستان گفته بود، اگر اردوی پاکستان عملیات نظامی در بلوچستان را متوقف سازد، به گفتگو با مقام های حکومتی آماده خواهد شد.

شماری از بلوچ های جدایی طلب گفتگو ها در بارۀ صلح در رسانه ها و شبکه های اجتماعی را یک ضیاع وقت می دانند و می گویند، باید برای تلاش ها جهت آزادیخواهی ادامه دهند.

جبهه آزادی بلوچ ها از آن شاخه های جدایی طلبان در پاکستان به حساب می آید که از یک دهه به اینسو مشغول جنگ در برابر نیرو های امنیتی پاکستان است.

بلوچستان از منابع بزرگ طبیعی پاکستان به حساب میاید اما باز هم خیلی در بیچاره گی بسر می برد و از ایالت های عقب مانده پنداشته می شود.

بلوچ های جدایی طلب می گویند که پاکستان از منابع سایر مناطق این کشور بهره برداری نادرست می کند و به گفته آنها باید به چنین کار ها نقطه پایان گذاشته شود.

اداره های حقوق بشر می گویند، اردوی پاکستان اقدام های را به شمول اختطاف، تشدد و محاکمه علیه افراد مظنون جدایی طلب در میان بلوچ ها آغاز کرده است.

الله نظر در ویدیوی تازه نشر شده، رفتار اداره های استخبارات پاکستان و حکومت ایالتی را علیه بلوچ ها تقبیح کرده است.

وی که یک داکتر است، چهل و هفت سال عمر دارد، باشنده شهر کویته است و از پیشتاز ترین رهبران جدایی طلبان بلوچ به حساب میاید.

گزارش: جاوید نعیمی

XS
SM
MD
LG