لینک های دستیابی پذیر

شنبه ۲۹ ميزان ۱۳۹۶ کابل ۰۶:۴۱

پاکستان تلاش دارد طالبان را با حکومت افغانستان یکجا سازد


سفر یک هیئت از ایالت های خیبرپشتونخوا و بلوچستان به کابل و تأثیرات آن و ایجاد تغییرات اخیر در ولایت کندز از سوی حکومت از مهمترین عناوین روزنامه های چاپ امروز کابل است.

سرخط

روزنامه غیر دولتی سرخط در سرمقاله اش نوشته است که پاکستان این بار دهل پاره شده صلح را توسط چهره های بلوچستان و خیبرپشتونخوا می نوازد.

سرمقاله نویس گفته است که هیئت ده نفری خیبرپشتونخوا و بلوچستان روز پنجشنبه به کابل آمده و با رئیس جمهور اشرف غنی نیز دیدار داشته است.

به گفته سرمقاله نویس، پس از آن که فشارهای جهانی بخاطر حمایت از تروریزم بر پاکستان افزایش یافت این کشور تلاش دارد طالبان را با حکومت افغانستان یکجا سازد.

ویسا

روزنامه غیر دولتی ویسا در مطلبی تحلیلی نوشته است که چهره های سیاسی آنسوی خط دیورند تلاش بهبود روابط میان کابل و اسلام آباد را دارند.

در مطلب به نقل از هیئت که از خیبرپشتونخوا و بلوچستان به کابل آمده گفته شده است که افغانستان و پاکستان باید روابط شان را دوباره بهبود بخشند بخاطریکه جنگ جاری در منطقه به ضرر هر دو کشور است.

به باور روزنامه، امریکا، چین و ایران باید گفتگوها میان افغانستان و پاکستان را ضمانت کنند.

در مطلب به نقل از کارشناسان گفته شده است تا هنگامیکه پاکستان استقلال افغانستان را کاملاً نبپذیرد و پالیسی اش را در برابر این کشور تغییر ندهد بهبود در روابط این دو کشور نیز ناممکن به نظر می رسد.

انیس

روزنامه دولتی انیس سرمقاله اش را به دست آوردهای سفر اشرف غنی به ولایت کندز اختصاص داده و نوشته است، منسوبینِ که در سقوط شهر کندز بی پروایی کرده اند تحت پیگرد عدلی و قضایی قرار می گیرند.

سرمقاله نویس گفته است که رئیس جمهور غنی رئیس امنیت ملی کندز را نیز از وظیفه اش سبکدوش کرد و به وزارت داخله وظیفه سپرد تا حدود بیست پولیس را که غفلت کرده اند از وظایف شان برکنار کند.

جامعه باز

روزنامه غیر دولتی جامعه باز در سرمقاله اش نوشته است که دست های رئیس جمهور در خصوص اصلاحات بسته است.

سرمقاله نویس گفته است که سقوط شهر کندز آزمون بزرگی برای حکومت افغانستان بود و دومین سفر محمد اشرف غنی به کندز اقدام خوب برای بهبود وضعیت در این ولایت به شمار می رود.

نسیم شفق

XS
SM
MD
LG