لینک های دستیابی پذیر

شنبه ۱ ميزان ۱۳۹۶ کابل ۰۶:۳۵

یو اس ای آی دی ۱۴۰ هزار دهقان را آموزش می دهد


مسئولان بخش انکشاف زراعتی دفتر انکشاف بین‌المللی ایالات متحده امریکا یا USAID می گویند که جهت ترویج کشت با ارزش زراعتی در زون شمال و شمال شرق افغانستان به ارزش بیش از ۷۰ میلیون دالر پروژه انکشافی را تطبیق می‌کنند.

محمد سردار آصف مسئول پروژه انکشافی زراعتی دفتر USAID می‌گوید که این پروژه در بخش‌های انکشاف زراعتی در ولایات کندز، بغلان، بدخشان، سمنگان، جوزجان و بلخ برای دهاقین و مالداران تطبیق می‌گردد.

آقای آصف گفت که این پروژه شامل بخش‌های ترویج کشت با ارزش زراعتی، مالداری، باغداری و مساعد ساختن شرایط خوب کار برای دهاقین و مالداران می‌باشد.

آقای آصف در مورد هزینه کلی این پروژه چنین گفت:

" به طور مجموعی این پروژه که یک پروژه پنج ساله است ۷۸،۵ میلیون دالر هزینه دارد و نتیجه آن تأمین مواد غذایی و بهبود وضع اقتصادی دهاقین می باشد."

مسئول بخش انکشاف زراعتی دفتر USAID می گوید که این پروژه از ماه می سال ۲۰۱۴ آغاز شده و تا به ماه می سال ۲۰۱۹ ادامه خواهد داشت که به طور مجموعی بیش از ۱۴۰ هزار تن از دهاقین را تحت پوشش مساعدت و آموزش قرار خواهد داد.

این مسئول پروژه های زراعتی دفتر USAID افزود که از میان مستفید شونده‌گان پروژه یاد شده، ۱۵ درصد آن را زنان زراعت پیشه تشکیل خواهد داد.

سردار آصف علاوه کرد که تا اکنون ۲۰۱ تن را برای اجرای خدمات عامه برای دهاقین و ایجاد سهولت ها در نوع کشت با ارزش زراعتی آموزش داده اند.

به گفته وی، این افراد در دور ترین مناطق شش ولایت شمالی افغانستان در قسمت چگونه گی انجام کشت با ارزش، ایجاد باغ های زراعتی، افزایش سطح مال داری و بهبود وضع اقتصادی به وسیله ایجاد زمینه های کاری برای دهاقین همکاری خواهند کرد.

به گفته آقای سردار، این برنامهء دفتر USAID توانسته است که در یک سال گذشته بیش از ۱۴ هزار تن از دهاقین را در بخش‌های یاد شده آموزش بدهد.

وی گفت:

" در یک سال گذشته این پروژه دفتر USAID موفق به این شده است که در شمال افغانستان بالاتر از ۱۴ هزار دهقان را در قسمت تأمین مواد غذایی و محصولات بهتر آموزش بدهد."

این در حالیست که دهاقین اکثر ولایات شمال افغانستان از نبود کمک‌های انکشافی در قسمت بهبود وضع اقتصادی شان شکایت داشته و دولت را به بی توجهی متهم می کنند.

مجیب الرحمن حبیب زی

XS
SM
MD
LG