لینک های دستیابی پذیر

سه شنبه ۲ عقرب ۱۳۹۶ کابل ۰۳:۰۵

ولسی جرگه: داوطلبی قرارداد انتقال حجاج شفاف نبوده است


ولسی جرگه افغانستان وزیر حج و اوقاف و روسای شرکت هوایی آریانا و اداره هوانوردی ملکی را در ارتباط به موجودیت فساد و اختلاس در پروسه انتقال حجاج افغان به عربستان سعودی به جلسه استجوابیه این جرگه فرا خواند.

با آنکه ولسی جرگه پروسه انتقال حجاج افغان به عربستان سعودی را در سال جاری موفق می‌خواند اما در رابطه به شفافیت قرارداد های امضاء شده میان شرکت هوایی آریانا و شرکت های هوایی خارجی پرسش های جدی را مطرح می‌کنند.

اعضای این جرگه گفتند، قرارداد های که برای انتقال حجاج افغان با شرکت های هوایی مصر و نایجیریا عقد شده، معیار های دواطلبی در آن در نظر گرفته نشده است.

آنان می‎گویند که شرکت های هوایی خارجی در مقابل فی ساعت پرواز هشت هزار دالر امریکایی کرایه می‌گیرند اما دآریانا هوایی شرکت در یک ساعت ۱۲ هزار دالر پرداخته است.

ظاهر قدیر معاون اول ولسی جرگه که ریاست نشست امروز این جرگه را به عهده داشت گفت که به این پرسش باید داوود سلطان زوی مسئول کمیته انتقال حجاج افغان پاسخ بدهد.

وی گفت:

" در رأس کمیته انتقال حجاج مشاور ارشد رئیس جمهور آقای سلطان زوی قرار دارد، بهتر خواهد بود تا او در یک جلسه بعدی خواسته شود و این اسناد را که ما به دست داریم به رئیس جمهور فرستاده شود."

به اساس معلومات مسئولین، رئیس جمهور غنی برای پیشبرد بهتر پروسه حج کمیسیونی را موظف ساخته بود.

با آنکه مسئولین استجواب شده در این نشست به برخی سوالات پاسخ ارایه کردند، اما وکلا گفتند که قناعت شان فراهم نگردید.

حامد ظاهر رئیس اداره هوانوردی ملکی در مورد داوطلبی و قرارداد ها با شرکت های هوایی خارجی می‌گوید:

"رئیس جمهور به مسئولین شرکت ها وظیفه سپرد که تا موضوع طرح ها، ایجاد یک کنسرسیوم از سوی شرکت های داخلی را ارایه نمایند، بناءً ریاست جمهوری با کمبود ظرفیت در شرکت هوایی داخلی تصمیم گرفتند تا با استفاده از ظرفیت‌های موجود پروسه انتقال حجاج صورت گیرد."

تا هنوز داوود سلطان زوی در مورد این قرارداد ها ابراز نظر نکرده اما پس از حضور وی در نشست آینده ولسی جرگه این موضوع روشن خواهد شد.

این بار اول نیست که از موجودیت فساد و اختلاس در پروسه انتقال حجاج به عربستان سعودی سخن زده می‌شود بلکه در سال های گذشته نیز از حیف و میل شدن میلیون ها دالر در این پروسه حرف زده شده است.

گزارش: لیزا حیدری

XS
SM
MD
LG