لینک های دستیابی پذیر

سه شنبه ۲ عقرب ۱۳۹۶ کابل ۰۳:۰۵

جنبش مردان حامی زنان در هرات رسماً اعلام موجودیت کرد


جنبش مردان حامی زنان در ولایت هرات رسماً موجودیت خود را اعلام کرد. این جنبش به هدف حمایت از حقوق زنان و کاهش خشونت علیه زنان بنیان گذاری شده است.

مسئولان این حرکت شرایط سخت گیرانه به اعضای این گروه وضع کرده‌اند. آنان می‌گویند کسانی می‌تواند عضویت این جنبش را کسب کنند که نه دو زن داشته باشند و نه هم خواهان گرفتن زن دوم باشند.

هر کدام از اعضای این جنبش همراه با زنان خود در این محفل شرکت کرده‌ بودند تا برای خود همفکران دیگری بیابند.

این حرکت را می‌توان از نخستین گام‌ها در زمینه به دست آوردن حقوق زنان از سوی مردان قلمداد کرد، مردانی که به گفته اعضای این جنبش، زنان را مورد خشونت های مختلف قرار می‌دهند.

سیدعبدالقادر رحیمی یکی از مسئولان جنبش مردان حامی زنان در هرات گفت، اعضای این گروه از هشت ماه به این سو تلاش‌های را بخاطر برآورده شدن این هدف آغاز کرده‌اند.

آقای رحیمی می‌گوید هژده تن از مردان بنیان گذاران این گروه در هرات را تشکیل می‌دهند اما او می‌افزاید که تاکنون دست کم دوصد تن در ولایت هرات و دیگر ولایات افغانستان به جنبش مردان حامی زنان پیوسته اند.

در حال حاضر اعضای این جنبش را فعالین مدنی، استادان پوهنتون و تعدادی از روحانیون تشکیل داده‌اند.

اما سیدعبدالقادر رحیمی یکی از مسئولان این جنبش می‌گوید، کسانی می‌توانند عضویت این گروه را بدست آورند که به حقوق اساسی زنان احترام بگذارند.

آقای رحیمی یکی دیگر از شرایط عضویت در این جنبش را نداشتن همسر دوم مطرح کرد.

فعالین حقوق زن در هرات نسبت به آینده این جنبش خیلی خوشبین اند.

محبوبه جمشیدی رئیس امور زنان ولایت هرات به این باور است که اقدامات مردان برای حمایت از حقوق زنان می‌تواند خیلی از مشکلات زنان افغان را برطرف سازد.

گرچه در چند سال اخیر نهادهای مختلف حمایت از حقوق زنان تلاش‌های متعددی را برای محو خشونت علیه زنان در افغانستان انجام داده‌اند، اما این تلاش‌ها به باور خیلی ها نتوانسته جلو خشونت ها علیه زنان را بگیرد.

سکینه حسینی نماینده مردم هرات در شورای ولایتی می‌گوید که بیشتر خشونت ها علیه زنان افغان از سوی مردان صورت می‌گیرد.

خانم حسینی می‌گوید، حمایت مستقیم جنبش مردان حامی زنان می‌تواند در کاهش خشونت ها علیه زنان در افغانستان کمک کند.

این تلاش‌ها در حالی صورت می‌گیرد که نگرانی‌ها از افزایش خشونت علیه زنان در افغانستان شدت یافته است و همه ساله آمار خشونت علیه زنان در بیشتر ولایات افغانستان افزایش را نشان می‌دهد.

اعضای جنبش مردان حامی زنان از هشت ماه به این سو سرگرم نشست ها و رایزنی‌ها برای برآورده شدن حقوق زنان اند.

با همه این ها باید انتظار کشید که تلاش‌های این جنبش تا چی اندازه می‌تواند خشونت ها علیه زنان را کاهش دهد.

گزارش: شاه پورصابر، هرات

XS
SM
MD
LG