لینک های دستیابی پذیر

شنبه ۲۹ ميزان ۱۳۹۶ کابل ۰۶:۴۱

"اگر حاجی قدیر در مورد اظهاراتش سند ارایه کند، با وی همصدا خواهیم شد"


ادعا های در باره دخیل بودن دست های در مشاوریت شورای امنیت ملی افغانستان در حمایت از داعش عکس العمل‌های تندی را در مشرانوجرگه به همراه داشته است.

شماری از اعضای این جرگه می‌گویند که چنین اتهام ها بر حکومت بخصوص مشاوریت شورای امنیت ملی افغانستان می‌تواند این کشور را به یک مسیر خطرناک سمت و سو دهد.

فضل هادی مسلمیار رئیس مشرانو جرگه می‌گوید، اگر این سخنان عبدالظاهر قدیر معاون اول ولسی جرگه بر اساس سند استوار است در آن صورت مشرانو جرگه با وی همصدا خواهد شد.

آقای مسلمیار گفت:

"اگر حاجی ظاهر قدیر سندی در اختیار دارد مشرانو جرگه در خدمت است که بر اساس حقیقت ارائه گردد با وی همصدا خواهیم شد، اما در حال حاضر ما بر حکومت باورمند هستیم و این موضوع را نادرست می‌خوانم و حنیف اتمر یک مشاور امنیت است او برای هیئت چند نفری نه برای ملت افغانستان باید این گزارش را ارائه کند. مشرانو جرگه به این چنین درامه ها دلبستگی ندارد و پیش از این نیز چنین درامه وجود داشته است."

این در حالیست که عبدالظاهر قدیر هفته گذشته در نشست عمومی ولسی جرگه از حمایت حلقاتی در داخل نظام افغانستان بخصوص در مشاوریت شورای امنیت ملی افغانستان از گروه داعش سخن زد.

اما تواب غورزنگ سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان اظهارات آقای قدیر را بی اساس خوانده و آن را به شدت رد کرد.

رئیس جمهور غنی نیز پس از این اظهارات معاون اول ولسی جرگه هیئتی را موظف کرد تا این موضوع را بگونه جدی حقیقت یابی کند.

اما اعضای مشرانو جرگه می‌گویند، اگر افرادی در داخل نظام با دشمنان مردم افغانستان دست دارند باید آنان افشا گردند.

فوزیه سادات یکی از این سناتوران در مورد گفت:

"هر کسیکه اتهام وارد می‌کند باید بر اساس سند باشد و ما نیز خواستار این هستیم که واقعاً کدام جاسوسانی با دشمن دست دارند و ما نیز باید از این موضوع آگاه شویم."

از سوی هم ظاهر قدیر معاون اول ولسی جرگه روز شنبه در نشست عمومی این جرگه گفت که اگر وظیفه محمد حنیف اتمر مشاور شورای امنیت ملی به حالت تعلیق در نیاید با هیئت گماشته شده از سوی رئیس جمهور همکاری نخواهد کرد.

پیش از این برخی از مقام‌های دولتی و چهرهای سیاسی از ستون پنجم در حمایت گروه‌های تروریستی سخن زده‌اند، اما از این چهره ها تا کنون پرده برداشته نشده است.

گزارش: نظیفه محبوبی

XS
SM
MD
LG