لینک های دستیابی پذیر

سه شنبه ۲ عقرب ۱۳۹۶ کابل ۰۳:۰۳

انستیتوت آموزشهای تخنیکی و حرفه یی به کمک چین در کابل ساخته می‌شود


با آنکه همواره شکایت ها از پائین بودن کیفیت آموزش های مسلکی و حرفه یی در افغانستان مطرح شده‌اند، اما وزارت معارف این کشور می‌گوید که با ایجاد انستیتوت آموزش های تخنیکی و حرفه یی برای صد ها دانش آموز زمینه آموزش مسلکی فراهم خواهد شد.

اسدالله حنیف بلخی وزیر معارف افغانستان روز دوشنبه تفاهمنامه این انستیتوت را که به کمک مالی چین ایجاد می‌شود با تعداد از انجنیران آن کشور در کابل امضاء کرد.

وی در مورد چگونگی مشخصات ساخت این انستیتوت مسلکی چنین گفت:

"ساحه که این پروژه در آنجا اعمار می‌شود ساحه تخنیک ثانوی است، در پانزده هزار متر مربع این ساختمان اعمار می‌شود این ساختمان دو تعمیر تدریسی است که هر کدام دو منزل است دارای شصت و پنج صنف درسی می‌باشد با ظرفیت۱۷۲۰شاگرد."

آقای بلخی گفت که در این انستیتوت لیلیه های جداگانه برای دختران و پسران، اتاق کنفرانس، کمپیوتر لب، دفاتر و ایجاد برخی موارد ضروری دیگر، نیز در نظر است.

به اساس معلومات وزارت معارف افغانستان، کار اعمار این انستیتوت که حدود ۳۵ میلیون دالر هزینه برمیدارد در سال ۲۰۱۶ میلادی آغاز و تا دو سال دیگر تکمیل خواهد شد.

چین هونگ نماینده گروپ انجنیران چین گفت که این بخشی از کمک چین با وزارت معارف افغانستان است.

وی گفت، امیدوار است تا ایجاد این انستیتوت مشکلات دانش آموزان افغان در بخش تعلیمات مسلکی را کاهش دهد.

وی گفت:

"آرزوی ما این است که هرچه زودتر که امکان دارد این پروژه تکمیل شده و شماری از محصلین از آن بهرمند شوند ما متحد همکاری با افغانستان هستیم به امید دوستی بیشتر میان چین و افغانستان."

این در حالیست که اکثر جوانان افغان به دلیل محروم بودن از آموزش های مسلکی و حرفه یی در بازارهای داخل و خارج کشور موفق به دریافت کار نمی‌شوند.

گزارش: آرزو غیاثی

XS
SM
MD
LG