لینک های دستیابی پذیر

سه شنبه ۲ عقرب ۱۳۹۶ کابل ۰۳:۰۵

منشی عمومی ناتو: ناتو با آزمون های بی پیشینه رو به روست


ینس ستولتنبرگ منشی عمومی ناتو

خبرنگار اختصاصی رادیو آزادی از بروکسل گزارش می دهد:

ینس ستولتنبرگ منشی عمومی ناتو نشست خبری اش را با صحبت در مورد افغانستان آغاز کرد. او همین لحظه در حال سخنرانی است.

منشی عمومی ناتو می گوید که ناتو با چالش های بی پیشینه رو به روست و برای رسیدگی به این چالش ها تلاش می کند.

ستولتنبرگ گفت، فردا با صلاح الدین ربانی وزیر خارجۀ افغانستان بیشتر در مورد تمدید مرحلهء نخست مأموریت حمایت قاطع ناتو و نیز تمویل نیروهای دفاعی امنیتی افغانستان در دراز مدت است.

مأموریت حمایت قاطع ناتو در ماه جنوری سال 2015 در افغانستان به هدف آموزش، مشوره و کمک با نیروهای دفاعی و امنیتی افغانستان آغاز به کار کرد.

آقای ستولتنبرگ همچنین افزود، وزیران خارجۀ ناتو همچنان در مورد پایداری مالی نیروهای امنیتی افغانستان از سال 2018 تا سال 2020 نیز صحبت خواهند کرد.

اما، او گفت که تصمیم نهایی درین مورد در اجلاس سران ناتو که قرار است در ماه جولای سال آینده در وارسا برگزار شود، گرفته خواهد شد.

پیش ازین، نمایندهء دایمی بریتانیا در ناتو گفت که افغانستان برای ناتو بسیار مهم است.

آدم تامسن در صحبت با خبرنگاران امروز در بروکسل مرکز بلجیم گفت که قرار است وزیران خارجۀ ناتو در مورد تمدید مرحلۀ نخست ماموریت حمایت قاطع در افغانستان بحث کنند.

تامسن افزود که پایداری نیروهای دفاعی امنیتی افغانستان هم برای این کشور هم برای ناتو مهم است.

او افزود که با وصف چالش های امنیتی در جریان فصل جنگ نیروهای امنیتی دفاعی افغانستان وظیفۀ شان را به خوبی به پیش برده اند.

یک دیپلومات ارشد دیگر ناتو در پاسخ به این پرسش رادیوآزادی که ناتو در افغانستان با چی چالش های رو به روست، گفت: چالش های امنیتی از جمله تهدید احتمالی گروه دولت اسلامی داعش در بخش های از افغانستان مطرح اند که باید به آن ها رسیده گی شود.

این دیپلومات ارشد ناتو نیز با اشاره به تلاش برای تقویت نیروهای امنیتی افغانستان افزود که ناتو در تلاش است تا در افغانستان نیز به حدکافی خودش را در برابر چالش های موجود سازگار سازد.

اما، این دیپلومات گفت که باوجود چالش ها، افغانستان شاهد پیشرفت های خوبی در عرصه های گوناگون بوده است.

یک مقام ناتو گفت که وزیران امور خارجه ناتو و وزیران امور خارجه کشورهای که مأموریت حمایت قاطع را در افغانستان به پیش می برند، قرار است با صلاح الدین ربانی وزیر امور خارجه افغانستان روز سه شنبه اول ماه دسمبر دیدار کنند.

قرار است اسماعیل آراماز نمایندهء ارشد ملکی ناتو در افغانستان و نیز جنرال جان اف. کمپبل قوماندان ماموریت حمایت قاطع به رهبری ناتو نیز درین اجلاس سخنرانی کنند.

این مقام ناتو به رادیوآزادی گفت که قرار است جنرال کمپبل از طریق ویدیو کنفرانس در اجلاس حضور یابد.

قرار است اجلاس وزیران خارجۀ ناتو روزهای سه شنبه و چهارشنبه در مقر ناتو در شهر بروکسل برگزار شود.

متحدان و شرکای ناتو در جلسه های شیکاگو و ویلز پیش ازین وعده کرده اند تا حدود 450 میلیون دالر امریکایی را در هر سال به صندوق اعانۀ موسوم به ناتو-اردوی ملی افغانستان تا پایان 2017 میلادی کمک کنند.

به اساس معلومات ناتو، ایالات متحده در حدود 4 میلیارد دالر در سال 2015 به نیروهای امنیتی دفاعی افغانستان کمک می کند و دولت افغانستان، انتظار می رود؛ خودش سالانه 500 میلیون دالر برای پایداری نیروهایش هزینه کند. در نشست شیکاگو در سال 2012 توافق شد تا افغانستان باید قبل از سال 2024 میلادی مسئولیت کامل حمایت مالی نیروهای امنیتی خود را به عهده گیرد.

قرار است اجلاس وزیران خارجۀ ناتو روزهای سه شنبه و چهارشنبه در مقر ناتو در شهر بروکسل برگزار شود.

مصطفی صدیقی گزارشگر اختصاصی رادیو آزادی در بروکسل

XS
SM
MD
LG