لینک های دستیابی پذیر

شنبه ۱ ميزان ۱۳۹۶ کابل ۰۶:۳۳

اشرف غنی و نواز شریف روی احیای پروسه صلح صحبت کردند


رئیس جمهور افغانستان و صدراعظم پاکستان در حاشیه اجلاس بین المللی پاریس در مورد تغییرات اقلیم، روی احیای پروسه صلح و بهبود روابط دو کشور باهم ملاقات های را انجام دادند.

ملاقات های سه جانبه با حضور داشت دیود کامرون صدراعظم بریتانیا و دو جانبه بین محمد اشرف غنی و نواز شریف، صورت گرفتند.

معاون سخنگوی ریاست جمهور افغانستان که از پاریس با رادیو آزادی صحبت می کرد گفت، رییس جمهور اشرف غنی و صدراعظم نواز شریف روی چگونگی تأمین صلح و ثبات در افغانستان و منطقه با هم صحبت کردند.

ظفر هاشمی اضافه کرد که رهبران هر دو کشور در این دیدار شان به مواردی اشاره نمودند که منجر به موجودیت نا آرامی ها در افغانستان شده اند.

وی گفت:

"این موارد شامل تهدید های جاری در افغانستان بنام ترویزم و پدیدهء تروریزم، موضوع طالبان که نه تنها برای افغانستان، بلکه برای پاکستان نیز تهدید شمرده می شود و هچنان جنگ اعلان ناشدهء پاکستان علیه افغانستان می باشند."

دراین میان، دفتر صدراعظم پاکستان دیروز در مورد گفتگو میان محمد اشرف غنی و نوازشریف نیز اعلامیهء را به نشر رسانده است که در قسمت از آن می گوید:

"این گفتگو ها روی از سرگیری پروسه صلح و آشتی، به هدف پایان دادن جنگ ۱۴ ساله در افغانستان برگزار شده است."

مقامات افغان گفته اند که قرار نبود رئیس جمهور اشرف غنی در این اجلاس با جانب پاکستانی ملاقات کند، ولی مشاور امور سیاسی ریاست جمهوری افغانستان به رادیو آزادی گفته است که آقای غنی به تقاضای بزرگان و سیاستمداران خیبر پشتونخوا و کویته که اخیراً از کابل دیداری داشتند، در این ملاقات سه جانبه و دو جانبه شرکت کرد.

پاکستان در ماه جولای میزبان اولین روند گفتگو های رسمی صلح میان حکومت و نماینده گان طالبان افغان بود. اما روند دوم این گفتگو ها پس از اعلان مرگ ملا محمد عمر بنیان گذار و رهبر سابق طالبان فسخ شد.

این در حالیست که ملا عمر دو سال قبل درگذشته است.

هر چند، ملا اختر محمد منصور رهبر جدید گروه طالبان به طور عمومی اعلان نکرده است که به میز مذاکره بر می گردد، اما امید ها زمانی بالا گرفت که او تیم جدیدی برای دفتر سیاسی این جنبش در قطر تعیین کرد.

موضوع دیگر گفتگو های سه جانبه و دو جانبه بین محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان و نواز شریف صدراعظم پاکستان را بهبود روابط دو کشور تشکیل می داد.

روابط دو کشور در روز های نخست که اشرف غنی به حیث رئیس جمهور افغانستان تعیین شد، بهبود یافت. اما پس از موجی از انفجار های بزرگ در کابل و سایر ولایات افغانستان که مسئولیت برخی از آنها را گروه های افراطی مستقر در پاکستان به عهده گرفتند، این روابط به تیره گی کشید.

معاون سخنگوی ریاست جمهور افغانستان در ادامه صحبت خود با رادیو آزادی گفت، در شرایط کنونی چیزیکه روابط دو کشور را بهبود می بخشد، تأمین صلح دایمی در افغانستان بوده که به نفع هر دو کشور و عملی شدن آن خواست مردم افغانستان و پاکستان است.

ظفر هاشمی با تاکید بر اینکه هر دو رهبر روی بهبود روابط هم صحبت کردند گفت:

"تعهد به همین شد که نشست ها ادامه یابند و در باره راه های عملی به خاطر تحقق صلح پایدار در افغانستان و منطقه بحث و تبادل نظر صورت گرفت."

در اعلامیه دفتر صدراعظم پاکستان آمده است که نواز شریف در مورد عملیات نظامی که همین اکنون برای سرکوب جنگجویان افراطی در امتداد سرحد با افغانستان ادامه دارد معلومات کوتاه داد.

در اعلامیه از نواز شریف نقل شده که می گوید، پاکستان برای مبارزه با تهدید های تروریزم که هر دو کشور به آن روبرو اند، وعده می دهد که تلاش های را در این زمینه به خرچ می دهد.

XS
SM
MD
LG