لینک های دستیابی پذیر

یکشنبه ۳۰ ميزان ۱۳۹۶ کابل ۰۲:۴۱

تلاشها به هدف از سرگیری مذاکرات صلح در افغانستان


برخی از روزنامه ها و نشریه های غربی به تلاش های صلح افغانستان و دیدار رئیس جمهور غنی با صدراعظم پاکستان مطالبی را نشر کرده اند.

وال ستریت ژورنال

روزنامه وال ستریت ژورنال می‌نویسد: تلاش ها از سوی امریکا، پاکستان و چین در جریان است تا گفتگو های صلح میان حکومت افغانستان و طالبان مسلح در جریان هفته های آینده از سر گرفته شود.

روزنامه در باره دیدار رئیس جمهور افغانستان با صدراعظم پاکستان در حاشیه اجلاس تغییرات اقلیم در پاریس می‌نویسد: این دیدار یک گام تازه برای احیای روابط میان دو کشور به شمار می‌رود.

وال ستریت ژورنال سخنان سید ظفر هاشمی معاون سخنگوی رئیس جمهور غنی را هم نقل کرده که گفته است: حکومت افغانستان از پاکستان می‌خواهد تا فعالیت های طالبان را در خاک آن کشور سرکوب کند.

در عین حال یک مقام پاکستانی به روزنامه گفته است: اگر کشورش فرصت های سه یا چهار ماه آینده را از دست دهد، تلاش های صلح افغانستان با چالش جدی روبرو خواهد شد.

روزنامه نوشته که رهبری طالبان در پاکستان است و اردوی این کشور همواره به حمایت از طالبان و جنگ نیابتی در افغانستان متهم شده، چیزی که اسلام آباد آنرا رد می‌کند.

به نوشته وال ستریت ژورنال، کابل واضح ساخته که رهبری طالبان هر زمانی که اسلام آباد بخواهد به گفتگو حاضر می‌شوند.

در روزنامه این نکته هم برجسته شده که دینگ شیجون نماینده حکومت چین برای افغانستان گفته که تفاهم متقابل میان کشورش و امریکا وجود دارد تا گفتگو های صلح افغانستان به پیش رود.

لاس انجلس تایمز

روزنامه لاس انجلس تایمز در شماره اخیرش در مورد اظهارات ظاهر قدیر معاون اول ولسی جرگه افغانستان که ادعا می‌کند: شماری از مقام های افغان در فعالیت های داعش دست دارند، مقالهء را نشر کرده است.

به نوشته روزنامه، آقای قدیر بر حکومت افغانستان انتقاد می‌کند که علیه گروه داعش در ولایت ننگرهار، گام های جدی و قابل توجه نبرداشته است.

مقاله نویس همچنان می‌گوید: ظاهر قدیر، حنیف اتمر مشاور امنیت ملی افغانستان را متهم می‌سازد که در گسترش نفوذ گروه داعش دست دارد.

این ادعا را دفتر آقای اتمر رد کرده و آنرا بی اساس می‌داند.

شورای امنیت ملی افغانستان به لاس انجلس تایمز گفته است: ظاهر قدیر می‌خواهد با چنین ادعا ها، اذهان مردم افغانستان را مغشوش سازد و خودش منابعی را برای ملیشه سازی به نفع شخصی اش به دست آورد.

روزنامه همچنان اظهارات شماری از باشنده های زادگاه پدری ظاهر قدیر یعنی ولسوالی سرخ رود ننگرهار را نشر کرده است.

یک دکاندار پنجاه و پنج ساله به نام عبدالقادر به لاس انجلس تایمز گفته که شاید در جنگ با داعش، ظاهر قدیر با محافظینش مصئون بماند اما به گفته وی، در نتیجه چنین جنگی، مردم با مشکلات روبرو می‌شوند.

XS
SM
MD
LG