لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
یکشنبه ۲۷ اسد ۱۳۹۸ کابل ۱۲:۱۱

استعفای نورستانی چالش های دیگری را نیز در پی خواهد داشت!


احمد یوسف نورستانی سابق رئیس کمیسیون مستقل انتخابات

در مطالب و تبصره های روزنامه های چاپ امروز کابل بیشتر استعفای رئیس کمیسیون مستقل انتخابات و وضعیت جاری امنیتی باز تاب یافته اند.

کابل پست

روزنامه غیر دولتی کابل پست در صفحه نخست اش نوشته است که استعفای احمد یوسف نورستانی چالش های دیگری را نیز در پی خواهد داشت.

در مطلب آمده است که آقای نورستانی به خواست خود استعفا نکرده بلکه به استعفا کردن مجبور شده و این کار خلاف قانون است.

نویسنده به نقل از تحلیلگران نوشته است که به استعفای اعضای کمیسیون های انتخاباتی نیاز نیست بلکه سیستم انتخاباتی به اصلاح ضرورت دارد.

در مطلب گفته شده که بر اساس قانون احمد یوسف نورستانی حق داشت دو سال دیگر نیز به وظیفه اش ادامه بدهد اما در استعفانامه اش نوشته است که بخاطر منافع ملی نمیخواهد به کارش ادامه دهد.

سرخط

روزنامه غیر دولتی سرخط در سرمقاله اش نوشته است که احمد یوسف نورستانی ممکن در بدل امتیازات سیاسی از سمتش کنار رفته باشد.

سرمقاله نویس گفته است که با استعفای آقای نورستانی کار اصلاح نظام انتخاباتی نیز آغاز خواهد شد و موانع که در برابر کمیشنران جدید کمیسیون های انتخاباتی وجود دارد نیز برداشته میشود.

سرمقاله نویس گفته است که آقای نورستانی در پرتو قانون حق داشت به کارش ادامه دهد و بر اساس قانون حکومت این حق را ندارد که در امور کمیسیون مستقل انتخابات مداخله کند.

روزنامه نوشته است که حالا حکومت باید در زمینه اصلاح سیستم انتخاباتی تعهدات اش با ملت را عملی کند.

ویسا

روزنامه غیر دولتی ویسا در مطلبی در مورد وخامت وضعیت امنیتی نوشته است که نیروهای امنیتی افغان در مناطق دور افتاده پوسته های امنیتی و مراکز شان را ترک میکنند.

روزنامه به نقل از برخی منابع که از آن نام گرفته نشده نوشته است که به شماری از مسئولان امنیتی در ولایات پکتیا، پکتیکا و غزنی از مرکز دستور داده شده تا از مناطق دور افتاده پوسته ها و قرار گاه های شان را جمع آوری کرده و بجای آن قطعات منتظره ایجاد کنند.

در مطلب به نقل از نادرخان کتوازی عضو ولسی جرگه نوشته شده است که جمع آوری پوسته های امنیتی زمینه را برای پیشرفت طالبان مسلح مساعد می سازد.

انیس

روزنامه دولتی انیس در سرمقاله اش نوشته است که تهدیدات تروریزم در افغانستان ریشه های جهانی دارد.

نویسنده سرمقاله با اشاره حملات اخیر تروریستی در بروکسل پایتخت بلجیم نوشته است که درد مردم بلجیم را افغان ها بهتر درک کرده میتوانند بخاطری که به باور نویسنده افغانستان از چند دهه بدینسو در آتش جنگ می سوزد.

گزارش: نسیم شفق

XS
SM
MD
LG