لینک های دستیابی پذیر

سه شنبه ۴ ميزان ۱۳۹۶ کابل ۰۶:۲۶

مسعود: اقتدار نهادهای عدلی و قضایی سبب تأمین عدالت می‌شود


احمد ضیا مسعود نماینده فوق العاده رئیس جمهور در امور اصلاحات و حکومت داری خوب

اگر نیروهای امنیتی و نهادهای عدلی در بازداشت و فیصله در برابر فساد پیشه گانی که در سطوح بلند سیاسی نفوذ دارند اقدام نکنند، عدالت تأمین نخواهد شد.

احمد ضیا مسعود می‌گوید، ناتوانی نهادهای عدلی و قضایی در زمینه بازداشت و مجازات فساد پیشه گان، موضوع است که به گفته وی سبب عدم تأمین عدالت در این کشور شده است.

نماینده فوق العاده رئیس جمهور در امور اصلاحات و حکومت داری خوب از وجود فساد اداری در نهادهای عدلی و قضایی این کشور نیز نگرانی می‌کند و به اصلاحات و دادن اقتدار به این نهادها تأکید می‌ورزد.

او که روز شنبه در نشست خبری زیر نام شناسایی راهکارهای عملی مبارزه با فساد اداری سخن میزد، گفت:

" من همین حالا شاهد بسیار قضایای این چنینی هستم که پولیس اقتدار دستگیری بسیار کسان را ندارد. پس اگر پولیس این اقتدار را نداشته باشد و لوی سارنوالی از بهر هراس داشتن از کدام وکیل فیصله عادلانه نمی‌تواند، عدالت تأمین نخواهد شد."

پیش از این مسئولان اتحادیه اروپا در افغانستان فساد اداری را پس از جنگ بزرگترین چالش در برابر این کشور گفته و تأکید کرده‌اند که این معضل می‌تواند کمک‌های جهان را برای افغانستان متضرر سازد.

اما ریاست جمهوری افغانستان گفته است که مبارزه با فساد اداری اولویت این کشور است و از جدیت کامل برای ریشه کن سازی این پدیده کار گرفته است.

با این همه، لوی سارنوالی افغانستان می‌گوید رهبران حکومت وحدت ملی باید این اداره را در افشای فساد پیشه گان کمک کند.

فرید حمیدی لوی سارنوال افغانستان در این نشست از حکومت خواست تا به فشارهای سیاسی که در برابر این اداره وجود دارد، پایان بخشد و حامیان فساد پیشه گان را افشا سازد.

فرید حمیدی لوی سارنوال افغانستان
فرید حمیدی لوی سارنوال افغانستان

وی گفت:

"مبارزه با فساد اداری تنها از طریق عدلی و قضایی ناممکن است مگر اینکه شما فشارهای سیاسی را بالای دستگاه عدلی و قضایی محدود سازید. امروز همکاران ما در سارنوالی با قضیه مبارزه با فساد رو به رو هستند هشتاد درصد وقت شان با واسطه ها سپری می‌گردد. من از بزرگان سیاسی حکومت می‌خواهم بیایند شجاعانه بگویند کی ها در قضایای فساد واسطه می‌شوند و اگر ما این را نشر کنیم، این خود می‌تواند مبارزه مان را جدی تر سازد."

دراین حال حبیبه دانش یکی از نمایندگان مردم در ولسی جرگه نیز می‌پذیرد که شماری از اعضای این جرگه در اعمال نفوذ و حمایت از فساد پیشه گان نقش دارند.

با این همه، اداره عالی مبارزه با فساد اداری افغانستان می‌گوید تا هنگامیکه با جدیت کامل در برابر فساد مبارزه نشود و پای مفسدین به محاکمه کشانیده نشود، فساد از این کشور ریشه کن نخواهد شد.

گزارش: نظیفه محبوبی

XS
SM
MD
LG