لینک های دستیابی پذیر

سه شنبه ۴ ميزان ۱۳۹۶ کابل ۰۸:۴۶

هدف پاکستان از ویران کردن مانی‎ها چیست؟


Iraq -- A general view shows damaged houses in the city of Ramadi July 30, 2014.

اردوی پاکستان به باشندگان مناطق قبایلی وزیرستان شمالی و جنوبی دستور داده تا دیوارهای اضافی که در سقف خانه‌های آنها موجود است را تخریب کنند.

بیشتر خانه‌ها در مناطق قبایلی پاکستان چند منزله بوده که آخرین طبقۀ آنرا یک چهار دیواری اضافی احاطه می‌کند.

گفته می‌شود که مردم از آن چهار دیواری‌ها به حیث تیرکش و نظارت از دشمنان استفاده می‌کنند.

مردم محل می‌گویند، اردوی پاکستان از آنها خواسته تا تمامی چهار دیواری‌های روی سقف خانه‌های شانرا دور کنند. در غیر آن اردو منازل آنها را بکلی تخریب خواهد کرد.

احسان داور یکتن از خبرنگاران محلی وزیرستان شمالی در صحبت با رادیو آزادی در مورد دستور تازه اردوی پاکستان گفت:

"ما در زبان محلی خود به آن مانی می‌گوئیم، و داشتن این چهار دیوراری‌های اضافی در سقف خانه بخشی از عنعنات ما است که آنرا مردم بخاطر دشمنی‌های که دارند و در صورت نیاز از همانجا با دشمن می‌جنگند. مثال قریه خود را می‌دهم که اردوی پاکستان دستور داد تا تمامی چهار دیواری‌ها را برداریم در غیر آن اردو خانه‌های ما را تخریب خواهد کرد."

اخیراً اردوی پاکستان در عملیات تحت نام ضرب عضب بازار های مشهور میرانشاه واقع در منطقه قبایلی وزیرستان شمالی پیش از آن بازار میر علی را در وزیرستان جنوبی کاملاٌ تخریب کرد.

اردوی این کشور با اعمار ۱۵۰ دوکان یک منزله از مردم محل خواسته تا پس از این دوکان‎های شانرا یک منزل آباد کنند.

خبرگزاری فرانسه می‎گوید، اردوی پاکستان گفته که برای هر فامیل که چهار دیواری‎های قدیمی خانه‎های شان را تخریب می‎کند چهار هزار دالر می‎پردازد.

بر اساس گزارش‎ها، در نتیجۀ عملیات نظامی در وزیرستان شمالی بیش از هشتاد هزار تن مجبور به ترک خانه‌های شان شده‌اند که اخیراً حدود ۳۲ هزار از آن‎ها دوباره به مناطق شان برگشتند.

وزیرستان شمالی همسرحد با افغانستان بوده و پناهگاه عمده شورشیان مسلح خوانده می‎شود.

گزارش‎ها می‎گویند که شبکه حقانی در وزیرستان شمالی مستقر است و بارها ادعا شده که بیشترین حملات که در داخل افغانستان نیروهای خارجی و افغان را هدف قرار می‎دهند در همینجا طرح ریزی می‎شوند.

XS
SM
MD
LG