لینک های دستیابی پذیر

دوشنبه ۱ عقرب ۱۳۹۶ کابل ۱۱:۰۴

پولیس قزاقستان ۵ مرد مسلح دیگر را در آقتوبه از پا درآورد


قزاقستان یک روز بعد از حملات تندروان مظنون اسلامی در شهر آقتوبه در شمال این کشور در حالت آماده باش قرار دارد و نیروهای امنیتی این کشور عملیات ضد تروریستی را آغاز کرده‌اند.

مقامات قزاقستان می‌گویند، در جریان عملیات شب گذشته، پولیس این کشور پنج فرد مسلح را در شهر آقتوبه کشته و دو تن دیگر را دستگیر، کرده‌اند.

بر اساس گزارش مطبوعات محلی قزاقستان، مغازه‌های فروش اسلحه در آقتوبه و سایر شهرهای بزرگ به شمول آلماتی، اکتو(Aktau) و پایتخت این کشور آستانه مسدود است.

سایت خبری تنگری نیوز(Tengrinews.kz) گزارش می‌دهد که گزمه های پولیس به خاطر تأمین امنیت مغازه‌های فروش اسلحه در شهر های منگیستو(Mangistau) و اتیرو(Atyrau) افراز شده است، تا هنوز معلوم نیست که آیا این مغازه‌ها دوباره باز خواهد شد، یا خیر؟

تندروان مظنون اسلامی روز یکشنبه حملات را بالای یک پایگاه نظامی و دو مغازۀ فروش اسلحه در شهر آقتوبه که در شمال قزاقستان موقعیت دارد، انجام دادند که در نتیجۀ آن شش تن کشته شدند.

وزارت داخلۀ قزاقستان می‌گوید، حملات روز یکشنبه تقریباً بطور همزمان صورت گرفته است. در یک مورد حمله کننده گان فروشنده و محافظ یک مغازۀ اسلحه فروشی را به قتل رسانیده و سه پولیس را مجروع ساختند که به محل واقعه شتافته بودند.

یک شاهد عینی که در محل رویداد حضور داشت می‌گوید:

"یک مرد مسلح به این سو فرار کرد و در عقب آخرین موتر که پارک شده بود، پنهان شد. تیراندازی آغاز شد و بعد او فرار کرد."

در جریان حمله بر یک مغازۀ دیگر اسلحه فروشی قبل از آنکه حمله کنندگان توسط پولیس کشته شوند، یک خریدار را به قتل رسانیدند.

به گفته وزارت داخلۀ قزاقستان، یک گروه دیگر حمله کنندگان یک عراده سرویس را سرقت نموده با استفاده از آن دروازۀ دخولی یک پایگاه گارد ملی قزاقستان را از بین برده و قبل از آنکه یک حمله کننده کشته شود، سه تن از پرسونل گارد ملی این کشور را کشتند.

الماس سدوباییف (Almas Sadubaev) سخنگوی وزارت داخلۀ قزاقستان گفته است که در جریان عملیات ضد تروریستی نیروهای این کشور، چهار حمله کننده کشته و هفت تن دیگر دستگیر شده‌اند. به گفته الماس سدوباییف تعدادی از حمله کنندگان فرار کرده‌اند.

تا هنوز انگیزۀ حملات اخیر در شهر آقتوبه معلوم نشده‌است و تحقیقات در این زمینه ادامه دارد.

شهر آقتوبه در فاصله حدود ۱۰۰ کیلومتری سرحدات قزاقستان با روسیه موقعیت دارد و در سال ۲۰۱۱ میلادی صحنۀ نخستین حمله انتحاری در قزاقستان بود.

XS
SM
MD
LG