لینک های دستیابی پذیر

شنبه ۲۷ عقرب ۱۳۹۶ کابل ۰۳:۳۸

خواست یونما از مخالفین مسلح حکومت افغانستان


مقامات افغان و سازمان ملل متحد در افغانستان، ابراز امیدواری می‌کنند که افغان‌ها ماه مبارک رمضان را در فضای صلح و آرامش سپری نمایند.

آنان با نشر خبرنامه‌یی از مخالفین مسلح خواسته اند تا به این ماه احترام گذاشته و از خشونت دست بردارند.

امروز دوشنبه اولین روز ماه مبارک رمضان است که در این روز میلیون‌ها مسلمان جهان به شمول افغانستان روزه گرفته اند.

اما پاکستان، ایران و چند کشور دیگر بعداً رمضان را اعلام خواهند کرد.

ریاست اجرائیه افغانستان از مردم خواسته است تا با وحدت و اتفاق به استقبال این ماه رفته و با سخاوت دست فقرا را بگیرند.

در خبرنامه این ریاست آمده که تأمین امنیت هنوز هم به عنوان عمده ترین اولویت در رأس برنامه های حکومت قرار دارد.

از سوی هم برخی مردم در شهر کابل نیز از مخالفین مسلح حکومت می‌خواهند تا به احترام به ماه مبارک رمضان از خشونت و جنگ دوری کنند.

دو تن از آنان در مورد به رادیو آزادی گفتند:

"ماه مبارک رمضان ماه برکت و رحمت است ما از مخالفین می‌خواهیم تا جنگ را بس کنند و به صلح بپیوندند جنگ دیگر بس است همه خسته شده‌اند."

"مخالفین مسلح حکومت که حملات انتحاری انجام می‌دهند یا بالای پوسته‌ ها تعرض می‎کنند این نه اسلام گفته است و نه هم قرآن و چنانچه خداوند تذکر داده است که پرهیز کنید از تفرقه اندازی و دست اندازید به ریسمان الهی."

حامد کرزی رئیس جمهور پیشین افغانستان نیز با نشر خبرنامۀ ابراز امیدواری کرده که به برکت ماه مبارک رمضان تفنگ‌ها برای همیشه در زمین گذاشته شوند تا باشد که مردم افغانستان در صلح دایمی زندگی نموده و برای آبادانی کشور خود بکوشند.

یونما یا دفتر هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان نیز گفته است که همکاری هایش را در راه رسیدن به صلح و ثبات با افغانها ادامه می‌دهد.

این خواست در حالی مطرح می‌شود که هم اکنون در اکثر ولایات افغانستان درگیری میان نیروهای امنیتی افغان و مخالفین مسلح حکومت جریان دارد.

گزارش: آروز غیاثی

XS
SM
MD
LG