لینک های دستیابی پذیر

پنجشنبه ۲ قوس ۱۳۹۶ کابل ۰۳:۳۴

ارگ: نباید در امور نیروهای امنیتی مداخله سیاسی صورت گیرد


ارگ ریاست جمهوری می‌گوید که قوای امنیتی غیر سیاسی و حزبی است و نباید در امور نیروهای امنیتی مداخله سیاسی صورت گیرد.

مقام‌ها در ارگ ریاست جمهوری می‌گویند که سران حکومت همواره تأکید می‌کنند که نیروهای امنیتی افغان باید دور از گرایش‌های سیاسی و حزبی عمل کنند.

قوای امنیتی و مسئولین امنیتی افغانستان باید غیر سیاسی و غیر حزبی باشند
قوای امنیتی و مسئولین امنیتی افغانستان باید غیر سیاسی و غیر حزبی باشند

دواخان مینه پال یکی از معاونان سخنگوی رئیس جمهور به روز چهارشنبه به رادیو آزادی گفت که اگر کسی بخواهد از نیروهای امنیتی مطابق به خواسته‌های شخصی اش سود ببرد، مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

وی گفت:

"قوای امنیتی و مسئولین امنیتی افغانستان باید غیر سیاسی و غیر حزبی باشند، هدف شان تنها باید مبارزه با تروریزم، جرایم و مواد مخدر باشد و این دستور و هدایت رئیس جمهور افغانستان در این زمینه است."

عبدالرحمن رحمن معین امنیتی وزارت داخله در نشست استجوابیه روز سه شنبه مشرانو جرگه گفته است که برخی از چهره‌های سیاسی که کشور را رهبری می‌کنند در کارهای نیروهای امنیتی افغان دخالت کرده و آنان را تحت تأثیر خود قرار داده‏‌اند.

عبدالرحمن رحمن معین امنیتی وزارت داخله
عبدالرحمن رحمن معین امنیتی وزارت داخله

آقای رحمن به گونه مشخص از کدام شخص سیاسی نام نبرد اما تأکید کرد که نیروهای امنیتی به اثر فشارهای سیاسی در اجراآت خود به مشکل مواجه هستند.

این اظهارات در حالی مطرح می‎گردد که چندی قبل عطا محمد نور سرپرست ولایت بلخ گفته است که جنرال دوستم و حنیف اتمر کوشش دارند تا وضع امنیتی شمال بخصوص بلخ را خراب سازند.

به دنبال آن، فرهاد عظیمی نماینده ولایت بلخ در ولسی جرگه در صحبت با رادیو آزادی گفته بود که جنرال دوستم معاون اول ریاست جمهوری از امکانات دولتی در برخی از ولایات شمال بیشتر به نفع خودش استفاده می‎کند.

اما این اظهارات از سوی سخنگوی جنبش ملی اسلامی و شورای امنیت ملی افغانستان رد گردید.

در همین حال شماری از آگاهان نظامی می‌گویند که سران حکومت مطابق قانون حق دارند تا از قوت های امنیتی استفاده کنند.

عتیق الله امرخیل یکی از این آگاهان به رادیو آزادی گفت که برخی مسئولان امنیتی در پیشبرد وظایف شان ناتوان شده از همین رو بار مشکلات خود را بالای شانه های دیگران می‌اندازند.

عتیق الله امرخیل
عتیق الله امرخیل

وی گفت:

"مسئولین ما همیشه سخنان غیر مسئولانه ابراز می‌کنند، وقتی خود ما نمی‌توانیم وظایف خود را به درستی انجام بدهیم بناءً یک بهانه می‌تراشیم، در تمام پوسته های که شما می‌بینید قطعاً وظیفه را اجرا نمی‌کنند همیشه به مسایل شخصی خود مصروف هستند."

پیش از این رئیس جمهور غنی و رئیس اجرائیه کشور گفته اند که نیروهای امنیتی هیچ زمانی سیاسی نبوده‌اند و از مقام‌های امنیتی نیز خواسته اند تا جلو سیاسی شدن نیروهای امنیتی و دفاعی را نیز بگیرند.

با این همه آقای امرخیل می‌گوید که از نیروهای امنیتی بیشترین استفاده سوء و شخصی را منسوبین امنیتی می‌کنند نه سران حکومت و چهره‌های سیاسی افغانستان.

گزارش: نورالله شایان

XS
SM
MD
LG