لینک های دستیابی پذیر

نامزدان وزارت دفاع و ریاست امنیت ملی به ولسی جرگه معرفی شدند


معاون دوم ریاست جمهوری می‌گوید، اگر نامزدان وزارت دفاع و ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان از ولسی جرگه رای اعتماد بدست آورند، سرپرستی در ادارات پایان یافته و وضعیت امنیتی این کشور نیز بهبود خواهد یافت.

سرور دانش روز چهارشنبه در نشست عمومی ولسی جرگه گفت که با در نظر داشت شرایط امنیتی کشور، نیاز است تا ولسی جرگه به افراد معرفی شده رای اعتماد بدهد.

سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان
سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان

وی گفت:

"امروز کاندید وزیر محترم وزارت دفاع و کاندید رئیس ریاست امنیت ملی افغانستان را به شما معرفی می‌کنیم از شما وکلای محترم تقاضا می‌کنم تا هرچه زودتر به این شخصیت‌ها راه تائید دهید."

رئیس جمهور اشرف غنی چندی قبل جنرال عبدالله خان حبیبی رئیس ارکان ستر درستیز وزارت دفاع را به عنوان سرپرست وزارت دفاع و محمد معصوم ستانکزی سرپرست پیشین وزارت دفاع را به حیث سرپرست ریاست عمومی امنیت ملی معرفی کرد.

از زمان ایجاد حکومت وحدت ملی تا کنون وزارت دفاع از سوی سرپرست اداره شده و از چند ماه به این سو ریاست عمومی امنیتی ملی نیز توسط سرپرست رهبری می‌شود.

پیش از این اعضای ولسی جرگه محمد معصوم ستانکزی را که از سوی رئیس جمهور به حیث نامزد وزیر دفاع به این جرگه معرفی شده بود رای رد دادند.

در این حال اعضای ولسی جرگه می‌گویند که برای نامزدان وزارت دفاع و ریاست عمومی امنیت ملی هفته آینده رای خواهند داد.

یوسف صابر یکی از اعضای این جرگه به رادیو آزادی گفت که برای پایان دادن به فرهنگ سرپرستی در ادارات حکومتی، این جرگه به این نامزدان رای تائید خواهد داد.

وی گفت:

"آنان در هفته آینده جهت اخذ رای اعتماد به ولسی جرگه خواهند آمد به شما بهتر معلوم است که وضعیت بسیار اساس است و وکلای ولسی جرگه نیز این را احساس می‌کنند که این دو نهاد مهم در سرپرستی باقی نمانند و امیدوارم که آنان از ولسی جرگه رای اعتماد بدست آرند."

اما عبدالرحیم ایوبی یکی دیگر از اعضای این جرگه می‌گوید که ممکن اختلافات درونی حکومت و موقف گیری‌های قومی و سمتی میان اعضای ولسی جرگه سبب شود تا هر دو کاندید رای اعتماد بدست نیاورند.

گزارش: آرزو غیاثی

XS
SM
MD
LG