لینک های دستیابی پذیر

پنجشنبه ۲ قوس ۱۳۹۶ کابل ۰۹:۴۶

برای جلوگیری از تقلب در انتخابات باید به شمار پولیس زن افزوده شود


هرچند برگزاری انتخابات ولسی جرگه و شوراهای ولسوالی‌ها در گرو اصلاح سیستم انتخاباتی مانده؛ اما شماری از فعالان مدنی در شهر کابل گردهم آمده اند و برای جلوگیری از احتمال تقلب در این روند گفتگو می‌کنند.

این فعالان بخش مهم جلوگیری از تقلب در انتخابات آینده را به حضور پُر رنگ زنان در صفوف پولیس وابسته می‌دانند.

احمد ذکی یکی از اعضای شبکه جامعه مدنی و حقوق بشر افغانستان در این نشست که روز پنج شنبه در کابل برگزار شده بود گفت، در کنار آنکه زنان نمی‌توانند همدستان تقلب و تخلف ورزان باشند، با حضور پُر رنگ زنان پولیس در انتخابات، اعتماد بر این روند بیشتر می‌شود:

"به هر پیمانۀ که امنیت انتخابات تأمین شود باور داریم که زنان رای دهنده بیشتر اشتراک می‌ورزند. هر قدر که پولیس زن در انتخابات افغانستان حضور گسترده داشته باشد انتخابات شفاف تر است و این را باید بپذیریم که تقلب را مرد انجام می‌دهد."

بحث از افزایش حضور زنان در صفوف نیروهای پولیس برای جلوگیری از تقلب در انتخابات آینده در حالی مطرح می‌گردد که هم اکنون ۳۰۰۰ زن در صفوف پولیس ملی در بخش های امنیتی فعالیت دارند.

حضور زنان در صفوف پولیس نمادین بوده است و عدالت در نظر گرفته نشده است.
حضور زنان در صفوف پولیس نمادین بوده است و عدالت در نظر گرفته نشده است.

اما اعضای شبکه جامعه مدنی و حقوق بشر افغانستان می‌گویند حضور زنان در صفوف پولیس نمادین بوده است و به عنوان یک نیروی مهم این جامعه در روند های ملی نقش نداشته اند و عدالت در نظر گرفته نشده است.

اما عیدی احمد حکیمی مسئول بخش جندر وزارت داخله افغانستان می‌گوید این وزارت بیشتر بر نقش زنان در صفوف نیروهای پولیس توجه داشته است و در نظر است تا پایان امسال حضور زنان در صفوف پولیس از ۳۰۰۰ به ۵۰۰۰ تن افزایش یابد:

"وزارت امور داخله بگونه ویژه برنامه‌های خوبی را برای زنان روی دست داشته است و امکانات زیادی را هزینه کرده است تا زنان را بیاوریم در صفوف پولیس ما. در هدف کوتاه مدت برای پنج هزار زن زمینه سازی کردیم و در دراز مدت، این رقم را به ده هزار افزایش خواهیم داد."

کار زنان در صفوف پولیس به گفته شماری از اعضای شبکه جامعه مدنی و حقوق بشر افغانستان، تنها به تلاشی در نهادهای دولتی و کار در وزارت داخله محدود شده است در حالیکه باید در سطح مدیریت و روند های سیاسی مانند نیروهای دیگر پولیس ملی نقش داشته باشند.

اما حکومت افغانستان بارها گفته است که حضور زنان در رده های بلند حکومت پُر رنگ است و برای افزایش آن تلاش جریان دارد.

نظیفه محبوبی

XS
SM
MD
LG